Finans

Turkcell’in Yönetimi Varlık Fonuna Geçiyor

Turkcell genel kurulunda görüşülen sözleşme ile, Turkcell yönetim kontrolü ve hisseleri Türkiye Varlık Fonu’na (TVF) devredilecek.

 

Turkcell paydaşları, yönetimin kontrolünün Türkiye Varlık Fonu’na devrini sağlayacak sözleşme değişikliklerini onayladı ve böylece şirketin kurucularının hisselerini Varlık Fonu’na devirleri için de tüm koşullar tamamlanmış oldu. Bu karara göre, yönetim kurulu üye sayısı 7’den 9’a çıkarılacak ve Varlık Fonu hisselerinin bir bölümüne imtiyaz verilerek yönetim kontrolü Varlık Fonu’na geçecek. Genel kurul görüşmesinde alınan diğer kararlar ise şöyle açıklandı;

 

“Olağan Genel Kurul Toplantı Yönetim Kurulu’nun Şirket esas sözleşme değişikliklerine ilişkin teklifi kabul edilmiştir.

 

Şirketin 2019 yılı faaliyetlerine ilişkin bilanço ve kar zarar hesapları onaylanmıştır.

 

Yönetim Kurulu üyeleri 2019 yılı faaliyet ve işlemlerinden dolayı ayrı ayrı ibra edilmiştir.

 

Yönetim kurulu üyeliğinde meydana gelen boşalma sebebiyle Türk Ticaret Kanunu’nun 363. maddesi hükmü çerçevesinde Sn. Christopher James Powell’in atanmasına ilişkin Yönetim Kurulu kararı onaylanmıştır.

 

2019 faaliyet yılı kar dağıtımı hakkında gündem maddesine ilişkin 24.09.2020 tarihli Yönetim Kurulu Kararının oylanması neticesinde; 2019 yılı hesap dönemine ilişkin toplam dağıtılabilir karın %25’ini aşmayacak şekilde, 1 TL nominal değerli beher pay için brüt 0,3689190 TL (net 0,3135812 TL) nakit kar payına tekabül eden, brüt 811.621.869 TL tutarındaki karın, ilan edilen kar payı dağıtım tablosu ve pay başına kar payı bilgileri tablosu uyarınca 30 Kasım 2020 tarihinde, mevzuatta öngörülen esaslar çerçevesinde pay sahiplerine dağıtılmasına karar verilmiştir.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı