Teknoloji

Türkiye Uçan Otomobil ile Dünya Liderleri Arasına Girebilir

Türkiye’nin ilk yerli ve milli olan insansız hava aracı Bayraktar TB2’in mimarı olan Selçuk Bayraktar, Türkiye’nin ilk yerli ve milli uçan otomobili olan Cezeri ile ilgili açıklamalarda bulanarak,“Bugün adım atmayı başaranlar ilerleyen zamanlarda lider olacaktır. Bu adımlar sayesinde uçan otomobiller arasında lider konumuna geleceğiz.” dedi.

Türk savunma sanayisinin gelişmesinde çok önemli bir yere sahip olan ve Türkiye’nin en önde gelen savunma sanayi şirketleri arasında olan Baykar’ın Teknik Müdürü ve T3 Vakfı’nın Mütevelli Heyeti Başkanı olan Selçuk Bayraktar, Dam Metan’ın sunduğu Adem Metan Show’a katıldı. Türkiye’nin Cebir ile ilgili atılan adımlar sayesinde uçan araba teknolojisinde dünyanın lider konumuna gelebileceğini söyledi. Ayrıca yerli ve milli savunma sanayinde yeni bir boyut kazandığını söyleyen Bayraktar, “Türkiye dünyanın başaramadığı bir çok alanda başarılar elde etti. Uçan araba Cezeri de bunlardan sadece bir tanesi. Cebir ile atılan adımlar 15 yıl sonra çok büyük etki gösterecektir. Cebir üzerinde çalışanlar ilerleyen zamanlarda uçan otomobillerin üreticisi ve liderleri olacaktır. Bu sayede uçan otomobiller üretilmeye başladığı anda Dünya liderleri arasında yer alacağız”  ifadelerine yer verdi.

Şu an uçan arabalar üzerinde çalışanlar yarının uçan otomobili üreticisi olacaklar

Bayraktar, “Şu an dünya genelinde devrimi elektrikli otomobiller yaptı. İlerleyen zamanlarda yeni devrimi gerçekleştirecek olanlar ise uçan otomobiller olacaktır. İlk etapta kırsal alanlarda kullanılacak olan uçan otomobiller daha sonra şehirlere yayılacak  şeklinde açıklama yaptı. “Uçmak benim çocukluk hayalimdi” diyen 41 yaşındaki Bayraktar, “Uçma hayalimi 40 yaşıma gelmeden yapmak istiyordum. İlk uçuş inanılmaz güzeldi. Kalkış ve inişi yumuşak yaptım ve indiğimizde ıslanmıştık. Çok güzel ve keyifli bir hatıra oldu” dedi.

Etiketler

Ece Plandöken

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü öğrencisi. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı