Trend

Türkiye Uyku Araştırma Sonuçları Açıklandı

Yataş Bedding, Dünya Uyku Günü vesilesiyle yaptığı Türkiye Uyku Araştırması’nın sonuçlarını, Yataş Grup Kurumsal İletişim Tanıtım Direktörü Selmin Gündoğdu ev sahipliğiyle gerçekleştirilen bir toplantıda açıkladı.

Araştırma sonuçlarına göre Türkiye halkının neredeyse %50’si hafta içi günde 8 saat uyuyor. Hafta sonu ise uyku saatleri 9 ila 10 saate kadar uzuyor. Yatış saatleri 12.00 civarında seyrederken, kalkış saatleri ise 07.00 – 08.00 arasında değişiklik gösteriyor. İdeal uyku süresinin oldukça yakınında olan bu cevaplara karşılık, araştırma sonuçlarına göre her 2 kişiden 1’i sabahları kendini dinlenmiş ve enerjik hissetmiyor.

Sağlıklı Bir Uyku Uyumadan İyi Uyuduğumuzu Düşünüyoruz
Araştırmanın en dikkat çekici sonuçlarından birisi Türkiye halkının %83’lük bir kısmının uyku sorunu yaşadığını düşünmemesi oldu. Uykuyu engelleyen sorunlarda %12 horlama, %3 insomnia, %3 huzursuz bacak sendromu, %1 uyku apnesi problemleri öne çıkarken, kişilerin bu problemlerini uyku problemi olarak görmediklerine ve iyi uyuduklarına inandıklarına dikkat çekildi.

Araştırmanın diğer dikkat çeken sonuçları ise şu şekilde belirlendi:
Türkiye’de her iki kişiden biri uyumadan önce telefonunu kullanıyor.

  • 18 – 24 yaş arası uyku düzensizliğini en çok yaşayan grup olarak tanımlanıyor. Bu kişiler uyku sorununu da en az yaşayan kitle olarak açıklandı.
  • 25 – 35 yaş arası stres ve kaygı nedeniyle geç yatıp erken kalkıyor.
  • 45 – 70 yaş arası ise en kısa uyuyan kitle olarak gösteriliyor.

Ece Plandöken

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü öğrencisi. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı