Trend

Türkiye Uzaya Çıkıyor!

Gökyüzüne bak Ay’ı gör” sloganıyla başlayan Milli Uzay Programı açıklandı. Göbeklitepe’de gizemli monolit ile başlayan halkla ilişkiler kampanyasına da bir anda sadece Türkiye’nin değil Dünya’nın bu slogana, haliyle de kuruma odaklanmalarını sağladı. Milli Uzay Programı için yapılan açıklamada, kurumun önümüzdeki süreçte izleyeceği yol haritası da ana hatlarıyla paylaşıldı. Bu yol haritasında öne çıkanlar ve bizleri nelerin beklediğini zamanla göreceğiz.

2023’te ilk temas

2023 yılında ciddi manada Ay’a ilk aracımızı fırlatacağız. Bu araç sert temas olarak gerçekleşecek. Aslında daha önce NASA yarışmalarında derece alan gençlerimiz olduğunu da göz önüne alırsak, muhtemelen SpaceX roketi ile fırlatacağımız bir kutu uydu kullanmamız olası. Bakan Varank’a göre Türkiye, bu görevde üç ülke ile çalışacak. BU ülkelerden Pakistan ve Azerbaycan ile son aşamaya gelindi. 

2028 yılında TUA bu kez yerli ve milli imkanlarla üretilen bir roketi kullanarak Ay’a ulaşması hedefleniyor. Bu görevde Türk aracının yumuşak bir iniş yapması ve böylece Türkiye’nin de uzayda çalışmalar yürütecek ülkeler arasına girmesi hedefleniyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı açıklamalarda öne çıkan önemli diğer konular ise 2022 yılında yeni haberleşme uydularının fırlatılacağı ve 2030 yılına kadar Ay’da Türk Bayrağının yer alacağı ifade edildi.

Astronota yerli isim arayışları:

Türkiye Uzay Ajansı hakkında açıklamalarda dikkat çeken en önemli konulardan bir tanesi, ilk Türk Astronotunun bir kadın olma ihtimalinin bulunduğunun açıklanması oldu. Ayrıca astronot yerine kullanılacak alternatif isimler de tartışılıyor. 

Sosyal medyada en öne çıkan isimler ise evrenot, Gökmen. 

Hakan Arıcı

Bilim ve Teknoloji Meraklısı - Elektrik Elektronik Mühendisliği Öğrencisi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı