Finans

Türkiye’de Corona Virüs Odaklı Marketlerdeki Ciro Değişimi

Marketyo uygulaması tarafından ortaya konulan verilere göre online market alışverişlerindeki Corona virüsünün etkisinden bahsedildi.

2109 Aralık ayında hazır içerikli e-ticaret sitesi olan Marketyo,, Esor İnvestments’tan 1.4 milyon dolar alarak aktif hale gelmişti. Şimdilerde ise Marketyo uygulaması, online market siparişlerini baz alan bir raporla kullanıcıların karşısına çıktı.

Corona virüsü salgınına bağlı olarak hayatımızda ciddi bir değişim ortaya çıktı. Değişimler içerisinde en fazla dikkat çeken ise online market alışverişleri olarak gösterdi. Marketyo uygulaması dahilinde 11 Mart 2019 tarihinde ilk Corona vakasının açıklanmasından dolayı, kullanıcıların hızlı bir biçimde online market alışverişlerine yöneldikleri görülebiliyor.

Online market alışverişlerine dair sipariş bilgilerini veren Marketyo, aynı zamanda da ülkemizdeki vaka sayıları konusunda da veri paylaşımı yapıyor. Bu bilgelere göre siparişlerin 17 Mart günü zirveye ulaştığı da ifade ediliyor.

Marketyo tarafından paylaşılan bilgilere göre, sipariş sayılarının dışında, sipariş tutarları, sepetteki ürünlerin dağılımları ve siparişlerin verildiği saatlere de değiniliyor. 10 Mart ile 22 Mart arasındaki farka bakıldığında da 4 katsayılık bir artıştan söz ediliyor.

11 Mart tarihinden önceki zamanlarda saat 11.00 ile 19.00 arasında yoğun sipariş durumu ortaya çıkmaktaydı. Ancak Corona ile beraber günün ilk saatlerinden itibaren dengeli bir dağılım ortaya çıktı.

Ülke genelinde COVID-19 vakalarının artmasıyla beraber genel gıda türündeki siparişlerde de artış görüldü. Genel olarak pirinç, bulgur ve makarna gibi ürünlerin yanı sıra kağıt ve kozmetik alanlarında da yükselmeye rastlandı.

Mert Ekin

FUTUREİST - Sosyal Medya

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı