Finans

Türkiye’de En Çok Satan Araba Markaları Açıklandı

2020 yılının geçen dört aylık diliminde (Ocak – Nisan) Türkiye’de en çok satan araba markaları belli oldu. Geçen 4 ayda en çok otomobil satan marka 18.778 otomobil ile Renault oldu.

Anadolu Ajansı’nın Otomotiv Distribütörleri Derneği’nden aldığı bilgilere göre 2020’nin ilk 4 ayında Türkiye’de en çok otomobil satmayı başaran otomobil markaları belli oldu. Anadolu Ajansı’nın açıkladığı verilere göre Türkiye’de en çok otomobil satan Renault olurken, hafif ticari araçlarda ise liderin Ford olduğu belirtildi.

Türkiye genelinde otomobil ve hafif ticari araçların geçen yıla göre %26 artarak 150.860’a yükseldiğini belirten Anadolu Ajansı, geçen yıl ile kıyaslandığında sadece otomobil satışlarının %30 yükseliş göstererek 121.455 adet araç satıldığını açıkladı.

Türkiye’de en çok satan otomobil markaları

2020 yılının ilk 4 ayında 18.778 otomobil satmayı başaran Renault ilk sırayı aldı. İkinci sırayı ise 14.033 otomobil satışıyla Volkswagen alırken üçüncü sırayı 12.781 otomobil satışıyla Fiat takip etti. Nisan ayındaki satışları ile hızlı bir yükselişe geçen Peugeot, 10.110 otomobil satışıyla 4. sırada yer aldı. Peugeot’u 7.092 otomobil satışıyla Opel takip etti. 2020 yılının ilk 4 ayı geride bırakıldığında lüks otomobillerine talep gerçekleşmedi. Buna göre Ason Martin, Maserati, Alfa Romeo, Lamborghini, Ferrari ve Bentley, toplamda 10 otomobil satışı ile sıralamaya dahi giremedi. Ayrıca Nissan Motors’a bağlı olan Infiniti, 2020 yılının ilk 4 ayında satış gerçekleştiremedi. 

 

Etiketler

Ece Plandöken

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü öğrencisi. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı