Trend

Türkiye’de Koronavirüs Yüzünden Ölenlerin Yaş Ortalaması Açıklandı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, son bir ayda COVID-19 salgını sebebiyle hayatını kaybedenlerin yaş ortalamasını açıkladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Avrupa Birliği üyesi olan ülkelerin Ankara büyükelçileri ile online ortamda bir toplantı yaptı. Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu tarafından organize edilen, Avrupa Birliği üyesi ülkelerin Ankara Büyükelçilerinin katıldığı toplantıda Fahrettin Koca önemli açıklamalarda bulundu.

Fahrettin Koca, yaptığı açıklamalarda Avrupa Birliği’ne tam üyeliğin stratejik bir öneme sahip olduğunu ve salgın süresince Avrupa Birliği ve Türkiye arasındaki ilişkilerden bahsetti. Koca, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne sadece siyaset ve ekonomik alanda değil, sağlık alanında da güç katacağını belirtti.

COVID-19 salgınından hayatını kaybedenlerin yaş ortalamaları:

Fahrettin Koca, Türkiye’de COVID-19 salgınına karşı olumlu yönde seyreden bir tablo olduğunu ve yoğun bakımda yatan hastalarda azalmalar olduğunu açıkladı. Türkiye günlük 50 bin test yapma kapasitesine sahip ve bugüne kadar toplamda 2 milyon 209 bin 583 kişiye COVID-19 testi yapıldı. Ayrıca Fahrettin Koca, son bir ay içerisinde hayatını kaybeden hastaların yaş ortalamasını ise 74.6 olarak açıkladı.

COVID-19 salgınında erken tedavi protokolleri sayesinde hastanede yatan hastaların pnömoni gelişme oranını %60’dan %3’e düşürdüklerini ve bu sayede yoğun bakımda olan hastaların vefat etme oranlarının %58’den %7’e kadar düştüğünü belirtti. Fahrettin Koca, normal hayata dönüş biletinin ‘kontrollü sosyal hayat’ olduğunun altını çizdi. Salgın süresince alınan önlemler sebebiyle karamsarlığa ve rehavete kapılmadan başarılı olmayı umut ettiklerini ifade eden Koca, ilerleyen zamanlarda ülke olarak sağlık turizminin en önemli merkezlerinden biri olacağımızı söyledi.

Etiketler

Ece Plandöken

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü öğrencisi. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı