Trend

Türkiye’de Vegan Et Harekatı

Hayvansal et ürünlerine karşı bitkisel et ürünleri de tüm dünyada rağbet gören bir sektör olarak biliniyor. Türkiye’de de Eat Vappy adlı şirket veganlar için sağlıklı et ürünleri üretimini gerçekleştiriyor.

Son yıllarda hayvan hakları, insan sağlığı ve Dünya’nın geleceği gibi konulara olumsuz etki yaratan et sanayisine karşı vegan et alternatifi gündeme geldi. Air Protein’in havada var olan elementleri proteine dönüştürmeyi başarmasından ve Impossible Foods’un da bitkilerden et ve süt üretimini gerçekleştirmesinden ötürü bu sektörün farklı bir yol aldığı görülebiliyor. İmpossible Foods ve Burger King ortak çalışması sonrasında vegan burger olarak adlandırılan Impossible Whooper bile piyasaya sürülmüştü. Türkiye’de ise bu konuda Eat Vappy öncü olarak adlandırılıyor.

Yeni Nesil Et
Eat Vappy ile hayvansal ete oranla daha yüksek protein içeren ve daha sağlıklı olarak adlandırılan bir et temin etmek mümkün hale geliyor. Hayvansal et ile aynı tadı içeren ürünlerin imalatı Eat Vappy tarafından gerçekleştiriliyor. İnsanlığın devam etmesi açısından yeme alışkanlıklarının değiştirilmesi gerektiği de Eat Vappy tarafından vurgulanıyor.

Eat Vappy tarafından imal edilen ürünler incelendiğinde köfte, sucuk ve hamburger köftesi, öne çıkıyor. Aynı zamanda da zahterli tofu ve sade tofu seçenekleri de kendini gösteriyor.

Ece Plandöken

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü öğrencisi. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı