Trend

Türkiye’deki Araştırmada Çamurun İçinde COVID-19 Tespit Edildi

Türkiye’de koronavirüsün atık sularda olup olmadığının tespit edilmesi için yapılan çalışmalarda önemli sonuçlar elde edildi. Çamurdan alınan örneklere SARS-CoV-2 taraması yapılırken, örneklerde çok yoğun bir şekilde virüs tespit edildi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türkiye’de COVID-19 salgını ile ilgili detaylı bilgi edinmek için Türkiye Su Enstitüsü Başkanlığı ile ortak bir çalışma yapacaklarını duyurmuştu. Bu çalışmayla birlikte çamur örneklerinde koronavirüs taraması yapan dünya genelinde ilk ülke olarak literatürde yerimizi aldık. Su ve atık sularda koronavirüsün araştırılması ve oluşabilecek risklere karşı erken önlem alınması için bu çalışmanın yapıldığı açıklanmıştı. Türkiye’nin birçok ilinde devam eden çalışmanın danışmanlığını ise Marmara Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bilge Alpaslan Kocamemi yapıyordu ve elde ettikleri sonuçları paylaştı.

Analizler çamurda koronavirüsün bulunabildiğini gösterdi

Samsun ve İstanbul’da analizler gerçekleştirdiklerini belirten Kocamemi, “İstanbul’da giriş sularında alınan örneklere ilave olarak çamur örnekleri toplandı. Çamur örneklerindeki analiz sonuçları tüm dünyada yayımlandı. Hatta çamur örneklerinde SARS-CoV-2 taraması yapan ilk ülke olarak literatürde yerimizi aldık. Bu analizler bize gösterdi ki çamur örneklerinde SARS-CoV-2 yoğun olarak bulunuyor” dedi.

İstanbul’dan alınan örnekler, İSKİ’nin yardımıyla rutin bir şekilde laboratuvarlara aktarılıyor ve devamlı olarak yayılım durumu takip ediliyor. Bu projenin amacı vaka sayısını belirlemek değil nasıl yayıldığını takip etmek. İstanbul’un çeşitli köylerinden bulgular alınarak araştırma yapıldığını söyleyen Kocamemi, elde edilen analizler sayesinde İstanbul’un hangi bölgelerinde virüsün daha yoğun olduğunun tespit edilebileceğini söyledi.

Etiketler

Mert Ekin

FUTUREİST - Sosyal Medya

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı