Finans

Türkiye’nin Ekonomiye En Çok Fayda Sağlayan Şirketleri Açıklandı

konomiye Fayda Endeksi sonuçları açıklandı. Türkiye’de “itibarlı” kabul edilen şirketlerin topluma ve ekonomiye ne gibi katkılarının olduğunun kamuoyu gözündeki değerinin anlaşılmasını sağlayan Ekonomiye Fayda Endeksi, şirketleri Elmas, Platin ve Altın şeklinde 3 kategoride sınıflandırıyor.

Türkiye İtibar Akademisi (TİA) ile Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ), Ekonomiye Fayda Endeksi (EFE) raporunu yayımladı. Ekonomiye sağladıkları katkı ve sosyal yaşama kattıkları faydalara göre sıralanan şirketler, “Elmas”, “Platin” ve “Altın” şeklinde üç kategoride sınıflandırıldılar. Bu sayede Türkiye’nin elmas, platin ve altın şirketleri belli olmuş oldu.

Yıldız Teknik Üniversitesi, EFE isimli raporun oluşabilmesi için 12 bin kişiyle anket çalışması yaptı. 72 ilde yapılan anket çalışmasında, katılımcılarla yaklaşık 140 bin dakika görüşme gerçekleştirildi. Bu görüşmeler sırasında da her katılımcıya onlarca soru yöneltildi. Bu bağlamda şirketlerin kamuoyuna ne gibi sosyal faydalar sağlayabildikleri ölçümlenmiş oldu. Peki kategorilere göre listeler nasıl şekillendi?

Ekonomiye Fayda Endeksi raporunda yer alan verilere göre Türkiye’de hizmet verip “Elmas” kategorisine girmeyi başaran şirketler şu şekilde; AB Grup Holding, Adidas, Ağaoğlu, Arçelik, Ariel, Avon, Elidor, Enerjisa, Ets, Fiat, Garanti Bankası, İstikbal, Kamil Koç, Kiğılı, Koç Holding, Koton, Lassa, LC Waikiki, Mercedes, Migros, NG Kütahya Seramik, Opet, Sütaş, Şahin, Taç, Teknosa, THY, Trendyol, Turkuaz Seramik, Ülker ve Yurtiçi Kargo.

Platin kategorisinde ise şu şirketlerin karşımıza çıktığını görüyoruz; Arzum, Atasay, Axess, Bellona, Bmw, Bosch, Cif, Civil, Dalin, Damat, Defacto, Enka, Eti, Ford, Hepsiburada, Loreal Paris, Madame Coco, Marshall, Mng, Nike, Omo Matik, Pasaport Pizza, Pegasus, Pınar, Sabancı Holding, Shell, Simit Sarayı ve Zara.

Son olarak da Altın kategorisinde yer alan şirketler şu şekilde belirlenmiş durumda; Aksa, Altınbaş, Beko, Boğaziçi Elektrik, Burger King, Carrefour, Clear, Decathlon, Dedeman, DYO, E-Bebek, Erensan, Fairy, Folkart, Gitti Gidiyor, İş Bankası, Kelebek, Metro, Michelin, Nef, Özdilek, Prima, Sinangil, Sur Yapı, Torku, Volkswagen, Volvo, Yapı Kredi ve Zorlu Holding.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı