Finans

Türkiye’nin İlk Finansal Blockchain Platformu ‘BiGA Dijital Altın’ Faaliyete Başladı

Türk Takasbank, 30 Aralık’taki bir duyuruya göre, bankalara sayısallaştırılmış altının verilmesi, geri ödenmesi ve transferi için blockchain tabanlı bir sistem sağlamak amacıyla BiGA Digital Gold’i başlattı.


İlk olarak Eylül 2019’da duyurulan BiGA sistemi, katılımcı bankaların bir miktar fiziksel altını temsil eden dijital varlıkları aktarmak için blockchain teknolojisini kullanmalarını sağlıyor. Her varlık, Borsa İstanbul (BIST) Türkiye borsasının kasalarında fiziksel olarak depolanan bir gram altın temsil eder.


Türkiye Blockchainde Hamle Yapmaya Hazırlanıyor
Ulusal bir blockchain altyapısı için planların açıklanmasının ardından, Türkiye hem kamu hem de özel sektörde blockchain projelerinde istikrarlı bir büyüme kaydetti. 2020 Yıllık Başkanlık Programında, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hükümetin o yıl blockchain tabanlı Dijital Lira’yı test etmeyi bitireceğini söyledi.


Takasbank, aynı zamanda yerel finansal düzenleyici ve denetleyici kurum olan Sermaye Piyasası Kurulu tarafından belirlenen belirli BIST pazarları için merkezi karşı taraf takas hizmetleri de sağlayan Türkiye’nin merkezi takas ve yerleşim merkezidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı