Trend

Twitter, Türkiye Temsilcisi Atamayı Kabul Etti

Dünyanın en popüler sosyal medya platformlarından biri olan Twitter, bant daraltma cezasının konuşulduğu bir dönemde nihayet geri adım atarak Türkiye temsilcisi atamayı kabul etti.

1 Ekim 2020 itibarıyla yürürlüğe giren Sosyal Medya Yasası, Türkiye’de 1 milyonun üzerinde aktif kullanıcıya sahip olan sosyal medya platformlarına bir “Türkiye temsilcisi” atama zorunluluğu getirmişti. İlk dönemlerde sosyal medya devlerinin büyük bir kısmı temsilci zorunluluğuna karşı sessiz kalmış olsalar da ilerleyen dönemlerle birlikte Türkiye temsilcisi atanacağı açıklamaları peş peşe gelmeye başlamıştı.

Dünyanın en popüler sosyal medya platformlarından biri olan Twitter; Facebook, Instagram gibi platformların “temsilci atayacağız” açıklamalarını yapmış olmalarına rağmen temsilcilik atmamıştı. Daha önce milyonlarca TL para cezası alan ve hali hazırda reklam faaliyetlerini durdurma cezası almış olan Twitter, bant daraltma cezasının konuşulduğu şu günlerde bir Türkiye temsilcisi atamayı sonunda kabul etti.

Twitter, temsilci atayacağını henüz resmi olarak açıklamadı

Sabah’tan Barış Şimşek’in sektör kaynaklarına dayandırdığı haberine göre Twitter, yeni bir ceza ile karşılaşmak yerine Sosyal Medya Yasası’nın getirdiği yükümlülükleri yerine getirmeye karar verdi. Böylece Pinterest hariç Türkiye’de hizmet veren tüm popüler sosyal medya platformları, Türkiye temsilcisi atamayı kabul etmiş oldu.

Her şeye rağmen Twitter’ın bir Türkiye temsilcisi atama kararı aldığı, henüz Twitter yetkilileri tarafından resmi bir açıklama yapılmış değil. Yine de mikro blog sitesinin Türkiye’deki popülerliğini göz önüne aldığımızda bant genişliği daraltma cezası almak yerine Türkiye temsilcisi atamayı kabul edeceğini söylememiz yanlış olmaz.

 

Hakan Arıcı

Bilim ve Teknoloji Meraklısı - Elektrik Elektronik Mühendisliği Öğrencisi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı