Trend

Twitter, Türkiye’de Devlet Yetkilisi Hesaplarını Etiketliyor

Twitter, geçtiğimiz ağustos ayında sadece 5 ülkede kullanıma açtığı bir özelliğin kapsamını genişletme kararı aldı. Bu kapsamda 17 Şubat tarihinden itibaren Türkiye’deki devlet yetkililerinin ve devlet destekli medyaların hesapları da etiketlenecek.

2020 yılında kullanıcıları bilgilendirmek için platforma “devlet yetkilisi” ve “devlet destekli medya” şeklinde iki yeni etiket ekleyen dünyanın en popüler sosyal medya platformlarından biri olan Twitter, şimdi bu özelliği daha fazla ülkenin medya kuruluşları ve devlet yetkililerini kapsayacak şekilde genişletiyor. 

Twitter tarafından yapılan açıklamaya göre Ağustos 2020 Tarihinde Çin, Fransa, Rusya, Birleşik Krallık ve ABD için yayınlanan özellik; 17 Şubat 2021 tarihinden itibaren Başta Türkiye olmak üzere Kanda, Küba, Ekvador, Mısır, Almanya, Honduras, Endonezya, İran, İtalya, Japonya, Suudi Arabistan, Sırbistan, İspanya, Tayland ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde de kullanıma sunacak.

Türkiye dâhil 21 ülkenin devlet başkanını etiketleyecek

Twitter’ın açıklamalarına göre “devlet yetkilisi” ya da “devlet destekli medya” etiketi alacak hesaplarsa şu şekilde;

  • Özelliğin kullanıma açıldığı ülkelerdeki devlet başkanları
  • Dışişleri bakanları
  • Kurumsal oluşumlar
  • Büyükelçiler
  • Resmi sözcüler
  • Diplomatik liderler
  • Yurtdışında devletin resmi sözcüsü olan üst düzey yetkili ve kuruluşlar

Twitter, konuyla ilgili yaptığı açıklamasında, “Sivil toplum, akademi ve hizmetimizi kullananlar da dâhil olmak üzere bir dizi paydaştan bu ilk eylemle ilgili geri bildirim aldıktan sonra, 17 Şubat Çarşamba günü bu etiketlerinin kullanımını genişleteceğiz. Odak noktamız üst düzey yetkililer, devlet başkanları ve yurtdışındaki ulus devletin sesi olan kurumlar, özellikle yukarıda listelenen hesap kategorileridir.

Bunun önemli bir adım olduğuna inanıyoruz, böylece insanlar başka bir ülkeden jeopolitik meseleleri tartışan bir hesap gördüklerinde, onun ulusal bağlantısına ilişkin bağlamları ve kimi temsil ettikleri hakkında daha iyi bilgilendirilecekler. Bundan sonraki aşama, bu etiketleri bu iki aşama ülkenin devlete bağlı medya kuruluşlarına uygulamak olacak. Ayrıca bu etiketleri zaman içinde başka ülkelere de genişletmeye devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Ece Plandöken

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü öğrencisi. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı