Yatırım

Uber, Toplu Taşıma Sektörüne Altyapı Sağlayan Routematch’i Satın Aldı

Routmatch, toplu taşıma ve ulaşım şirketlerine seyahat planlama, araç takibi, ödeme özellikleri ve ulaşım hizmetleri için araçlar sunuyor.

Geçtiğimiz haftalarda Postmates satın alma süreci ile gündeme gelen Uber, bugün ulaşım şirketlerine yazılım altyapısı sağlayan Routematch’i satın aldı. Covid-19 sonrasında paylaşımlı araç sektörüne gösterilen ilginin ardından Uber, hizmet ağını genişletmeye odaklanıyor.

Uber’in attığı adımın, BlaBlaCar ile benzer bir stratejiye sahip olduğunu söyleyebiliriz. İlk etapta şehirlerarası yolculuklarda paylaşımlı araç modeliyle karşımıza çıkan BlaBlaCar, sonrasında BlaBlaLines ile şehir içi ulaşım modellerini de yayına almıştı Bir süre sonra, otobüs servisi Ouibus’ı satın alan şirket, şehirler arası ulaşımda hem uzun mesafeli araba yolculukları hem de otobüs seferleri sunmaya başlamıştı. Zaman içinde şirketin, BlaBlaBus hizmetinin operasyon alanını Fransa, Belçika , Hollanda, Almanya ve İtalya’ya genişlettiğini hatırlatalım. Bununla yetinmeyen BlaBlaCar, ilerleyen dönemde çevrimiçi otobüs bileti platformu Busfor’u satın aldığını duyurmuştu.

Uber’in geçtiğimiz ay ulaşım alanında faaliyet gösteren bir şirketle ortaklık yaptığını hatırlatalım. Marin County’de faaliyet gösteren SaaS şirketi Marin Transit ve Marin Toplu Taşıma Müdürlüğü ile anlaşan Uber, şirketin talebe dayalı uygulaması Marin Connect’te Uber indirimleri yayınlamasını da sağlamıştı.

Uber’in, toplu taşıma konusunda hiçbir zaman mesafeli bir tavrı olmadığını belirtmekte de fayda var. 

Etiketler

Hakan Arıcı

Bilim ve Teknoloji Meraklısı - Elektrik Elektronik Mühendisliği Öğrencisi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı