Trend

Uğur Şahin, Aşı Çalışmaları Hakkında Konuştu

COVID-19 salgınında gelinen son noktada en büyük gündem maddesi aşılama çalışmaları ve yeni tip koronavirüs mutasyonları. BioNTech’in kurucularından Uğur Şahin de bu konular hakkında yeni açıklamalarda bulundu ve en büyük endişesinin mutasyona uğramış virüsler olduğunu ifade etti.

Bir hafta sonra, 11 Mart tarihinde ülkemizdeki ilk COVID-19 vakasının tespitinin üzerinden tam bir yıl geçmiş olacak. Bu bir yılda Türkiye’de 2 milyon 723 bin 316, dünya genelinde ise 114 milyondan fazla COVID-19 vakası tespit edildi. Ayrıca 2,5 milyondan fazla kişi de hayatını kaybetti.

Tüm bu korkutucu tablonun gölgesinde her şeye rağmen son bahara güzel haberlerle girdik ve tüm dünyada aşı çalışmaları hız kazandı. Geliştirilen aşılar bir bir duyurulmaya başlandı. Tam da biz aşı haberinin sevincini yaşarken ikinci dalga ve ardından da mutasyona uğrayan COVID-19 ile dünya genelinde yeninden bir kötüye gidiş başladı. Haliyle artık en çok konuşulan konular da aşılama çalışmaları ve mutasyona uğramış virüsler oldu.

Prof. Dr. Uğur Şahin’e göre en büyük endişe mutasyona uğramış virüs:

BioNTech’in kurucularından ve COVID-19 aşı müjdesinin dünya ile paylaşan ilk isimlerden olan Prof.Dr. Uğur Şahin’de CNN International kanalında yaptığı son açıklamada hem aşılama çalışmalarına değindi hem de salgının gidişatı hakkında yorumlarına yer verdi. Kendisine yöneltilen “Sizce tek doz stratejisi ile en kısa sürede herkesi aşılamak ne kadar mümkün? Ya da en azından birinci doz ile ikinci doz arasındaki süreyi esnetmek? Bu mümkün mü?” sorusuna “Eh işte… Öncelikle aşılama kampanyalarının en hızlı şekilde ilerlemesi çok önemli ve bunun için ilk strateji, ikinci doz için aşı saklamamak olmalı. Dolabımızda aşı kalmamalı, bütün aşıların kullanıldığından emin olmalıyız” sözleriyle cevaplayan Şahin, çocuklarda aşı çalışmaları hakkında konuştu. 

12- 15 yaş aralığında bulunan çocuklar üzerinde aşılama çalışmaları yapıldığını ifade eden Uğur Şahin, bu çalışmaların okulların açılması noktasında önemli olduğunu vurguladı ve Şimdi 5-11 yaş aralığındaki çocuklar üzerinde denemelere başlayacağız ve yine bu yıl 5 yaş altı çocuklarda denemeler yapacağız. Bu çok önemli. Okulların açılmasını da destekleyecek” ifadelerini kullandı.

Mutasyon virüsler hakkında da konuşan Şahin, daha hızlı yayılma potansiyeli olan mutasyonların endişe verici olduğunu ifade ederek  “İlk endişemiz, İngiltere’de ortaya çıkan ve daha hızla yayılan yeni tür gibi virüsün mutasyona uğraması. Bu gerçek bir endişe” şeklinde konuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı