Trend

Ülkemizin İlk Koronavirüs Aşı Anlaşmasına Dair Detaylar Ortaya Çıktı

Türkiye, Koronavirüs aşısını getirmek için Çin’li Sinovac ile anlaştı fakat bunun yanında birçok ülke ile de görüşmelere devam ediyor. 2020 Aralık ve 2021 Ocak, Şubat aylarında Çin’den 50 milyon dozun ülkemize gelmesi ve devamında Almaya’dan 1 milyon doz aşı gelmesi konusunda anlaşıldığı ve yine 25 milyon aşının da Almanya’dan gelmesi konusunda el sıkışıldığı belirtiliyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından geçtiğimiz gün açıklanan Koronavirüs kısıtlamalarıyla birlikte ülkemizdeki aşı uygulamalarına dair detaylar da netlik kazandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülkemize 50 milyon doz aşı geleceğini açıkladı ancak bu aşıların nereden geleceği konusundaki merak devam ediyordıu.

Türkiye şu anda Çin’li şirket Sinovac başta olmak üzere, Prof. Uğur Şahin ve eşi Özlem Türeci’nin şirketi BionTech’in aşıları için görüşmeler devam ediyor. Almanya merkezli şirket, Pfizer ile geliştirdiği aşıyı Aralık ayında Türkiye’ye 1 milyon doz şeklinde gönderecek. Henüz netleşmese de Türkiye, 1 milyon dozun sonrasında %90 oranda başarılı olduğu açıklanan BionTech ve Pfizer aşısından 25 milyon doz alacak.

Bunların yanında ülkemizde, Erciyes Üniversitesi tarafından geliştirilen yerli koronavirüs aşısı için de çalışmaların devam ettiği ve 3. Fazın ardından Nisan 2021’de kitlesel kullanımına başlanacağı da gelen haberler arasında. Uzmanlara göre toplumsal bağışıklığa ulaşmak ve salgının yayılmasını durdurmak için nüfusun %60’ının aşı olması gerekiyor.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı