Teknoloji

Üyelik ve Uygulama Olmadan Görüntülü Konuşma: Arvia

Ekim 2017’de kurulan Arvia, herhangi bir şekilde indirme ya da üyelik işlemi yapmadan kolayca görüntülü konuşma imkanı sunan online bir iletişim aracı.

Üyelik ve indirme gerektirmeden çok kolay ve hızlı bir şekilde görüntülü görüşmelerinizi yapabileceğiniz Arvia, Ekim 2017’de Özge Bozkurt ve Burhan Bozkurt tarafından TÜBİTAK 1512 Teknogirişim desteğini alarak kuruldu. TEB Girişim Evi ve İTÜ Çekirdek tarafından da destek alan girişim, 5 kişilik bir ekip tarafından yönetiliyor. 1,5 yıl içerisinde geliştirilen uygulama, sayfaya iki kişinin girmesinin ardından video görüşmesinin başlamasına olanak sağlıyor.

Arvia, videolu görüşme uygulamasını masaüstü ve mobil cihazlardan kullanmanız mümkün ve girdiğinizde uygulamayı yüklemenize ve kayıt olmanıza gerek olmuyor. Arvia, uygulamasını internet tarayıcınız üzerinden çok kolay bir şekilde kullanmanıza olanak sağlıyor. Ayrıca ‘Arvia Web’ isimli bir SDK özelliği bulunduğunu da söyleyelim. Aktarılan bilgilere göre SDK ile kullanıcıların kendi internet sitelerine video görüşme ekleyebilmeleri için yapmaları gereken tek şey 4 satırlık bir kod girmek.

Arvia, video görüntülü iletişimi SRTP profili ve uçtan uca şifreleme ile korunuyor. Arvia tarafından açıklanan bilgilere göre Nisan ayında 150 binden fazla görüşme gerçekleştirilmiş ve günlük olarak 10 bin kullanıcıya hizmet sunulmuş.

Etiketler

Ece Plandöken

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü öğrencisi. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı