Finans

Uygulama Mağazalarında 23.4 Milyar Dolar Corona Harcaması

Uygulama mağazalarına dayalı olarak yılın ilk çeyreğinde yapılan harcama 23.4 milyar dolar olarak belirlendi. Bu harcamanın şu ana kadarki en büyük çeyrek rakamı olduğu da ifade edildi.

Corona virüsüne bağlı olarak insanların evlerinde kalması gibi durumlar yaşandı. İnsanların alışverişlerini yapmaları, eğlenmeleri, egzersiz yapmalar ve evden çalışanları için de mobil uygulamaların daha fazla kullanıldığı da belirtildi. App Annie tarafından ortaya konulan verilere göre 2020 yılının ilk çeyreğinde bu yüzden bir rekorun meydana geldiği de söylenebiliyor. İlk çeyrekteki harcama 23.4 milyar dolara ulaşarak, şu ana kadar yapılan en büyük harcama olarak da adlandırılıyor.

Android cihazlara bağlı analizlere dayalı olarak uygulamalar ve oyunlara ayrılan ortalama süre bu yıl, geçen yıla oranla %20 olarak arttığı da ifade edildi.

Uygulama mağazaları içerisinde harcanan 23.4 milyar doların 15 milyar doları App Store odaklı olarak gerçekleştirildi. Oyun dışındaki uygulamaların %35 iOS, %15’i ise Google Play kaynaklı olduğu ifade edildi. Tüketicilerin bu çeyrek dahilinde oyunlara 16.7 milyar dolar gibi bir harcamada bulundukları ifade etti. Dünya Sağlık Örgütü de virüsün yayılmasını engellemek adına oyun oynamaya insanları teşvik ettiği de ifade edildi.

ABD ve Çin, bu tip harcamalar konusunda başı çeken ülkeler arasında yer alıyor. Android’e bağlı olarak ABD, Japonya ve Güney Kore başı çeken ülkeler arasında yer alıyor. Android kullanıcıların Disney Plus ve Twitch dahilinde geldiğinden de söz ediliyor.

iOS kullanıcıları da en fazla oyun, fotoğraf ve video uygulamaları dahilinde kendini gösteriyor. Aynı zamanda da TikTok, Tinder ve Youtube uygulamalarına da gerekli ilgiyi sundular.

2019 yılının son çeyreğine kıyasla, 2020 yılının ilk çeyreğinde %15 oranında bir artış göstererek 31 milyar uygulamanın indirildiği söylendi. Google Play odaklı olarak indirmeler %5 oranındaki artışla 22.5 milyar olmakla beraber, iOS indirme rakamları da yıllık olarak %15 oranını oldu ve 9 milyarın üzerinde gerçekleşti.

Mobil oyun indirmeleri de geçen yılın bu evrelerine nazaran %20 oranına artış göstererek 13 milyar üzerinde gerçekleşti. Üç aylık periyotta %30’dan fazla bir artış gözlemlendi. Google Play bazlı mobil oyun indirme oranı %25 oranında artarak 10 milyarın üzerinde oldu. iOS odaklı indirmelerde ise ilk çeyrekte %25 oranında artış görülerek 3 milyarın üstünde bir rakam ortaya çıktı.

Ece Plandöken

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü öğrencisi. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı