Trend

Vaka Sayısı Azalan Şehirlerde Kafeler Açılacak

2020 Kasım ayından beri hizmet veremeyen ve oldukça zor durumda kalan restoran ve kafeler için çözüm arayan Sağlık Bakanlığı yeni bir plana dair ilk detaylar geldi. Buna göre vaka ve ölüm sayısı azalan şehirlerde kafe ve restoranlar açılabilecek.

Pandemi süresince alınan kısıtlamalardan pek çok sektör oldukça yara aldı. Bu sektörlerin başında ise yazın kısa bir süre boyunca hizmet veren ve daha sonra aylardır kapalı olan restoran ve kafeler yer alıyor. Paket servisi ve gel al hizmeti sunma imkanı olanlar dışında genel olarak restoran ve kafeler uzun süredir kapalı durumda. 

Hürriyet’ten Meltem Özgenç’in haberine göre Sağlık Bakanlığı, salgının gidişatını kötü etkilemeyecek restoran ve kafelerin yenide açılabileceğine dair yeni planlar üzerinde çalışıyorlar. 

Vaka ve ölüm sayısı azalan şehirlere ‘ödül sistemi’

Sağlık Bakanlığı’nın yeni planı temelde bir ödül sistemini oluşturuyor. Vaka ve ölüm sayılarında azalma olan şehir ve ilçelerde kısıtlamalar azaltılacak. Bu karar, İl Hıfzıssıhha kuralları tarafından alınacak. Bu yöntem sayesinde şehirde yaşayan vatandaşların vaka sayılarının azalması için daha tedbirli davranmaları amaçlanıyor. Kaldırılacak kısıtlamaların başında ise restoran ve kafelerin tekrardan açılması yer alıyor. Aynı zaman da üniversitelerde yüz yüze eğitimin yeni yarıyılın başlamasına günler kala en fazla tartışılan konular arasında. Bu konudaki öneri ise üniversitelerin Mayın ayında açılması ve Ağustos’a kadar eğitime devam etmesi planlanıyor. Şimdilik bazı üniversiteler yeni dönemde hibrit eğitim ile devam edeceklerini açıkladılar ancak bu durum tüm üniversiteler için geçerli değil. Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu’nun bu önerileri ve yeni yöntemleri tartışarak kabul etmesi durumunda uygulamaların hayata geçmesi bekleniyor.

Ece Plandöken

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü öğrencisi. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı