Teknoloji

Valve’den Dikkat Çeken Sabit Disk Açıklaması

Video oyun sektöründe dikkat çeken firmalardan olan Valve’nin CEO’su olan Gabe Newell, beyin-bilgisayarlar konusunda bir açıklama yaptı. Tahminlerine nazaran daha da hızlı gelişme kat ettiklerini açıklayarak, oyunların beyni yakın zamanda sabit disk olarak kullanacağını ifade etti.

İngiltere’nin aylık video oyunu dergisi olan Edge’in yeni sayısına demeç veren Newell, gelecekte beyin-bilgisayar arayüzlerinin aktif hale geleceğini açıkladı. Bilgisayar ile beyin arasında doğrudan bir bağlantı kurulacağını ve bu yıl içinde ilk duyuruların yapılacağını ifade etti.

Geliştirilen bu arayüzler içerisinde beyin ile oyun arasında doğrudan bir köprü meydana getirilecektir. Kafa derisinde yer alan elektrotlar sayesinde beyin aktivitelerinin kaydedileceği ve beyin aktivitelerinin doğrudan kayda gireceğine işaret etti.

Newell, yaptığı açıklamada, bu teknolojinin gizliden gizliye ilerlediği ancak açığa çıktığında her oyun kullanıcısının bu arayüzlere edinmek adına harekete geçeceğine işaret etti. Valve CEO’sunun bu projesinin çılgınca olarak gelmesine rağmen heyecan uyandırdığı da belirtiliyor.

Geçmişte sadece fantezi olarak görülen pek çok şeyin hayatımıza dahil olduğunu görüyoruz. Bunlardan bir tanesi de Half-Life:Alyx oyununun sanal gerçeklik seti ile oynanabilmiş olarak öne çıkıyor. Belki de bir sonraki Half Life oyununun beyin bilgisayar arayüzüyle oynanabileceği de ihtimaller arasında yer alıyor.

Ece Plandöken

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü öğrencisi. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı