Teknoloji

Van’lı Firma, Yapay Zekâ Teknolojisi ile Akıllı Maske Üretti

Van’da bulunan bir firma, yapay zekâ teknolojisini kullanarak ürettiği akıllı maske ile COVID-19 salgınına karşı tam koruma sağlayacağını açıkladı.

COVID-19 salgınına karşı üretilen akıllı maske, yapay zekâ yazılımına sahip olduğu için yeni ve farklı özellikleri ile olumlu tepkiler aldı. Firma tarafından açıklanan bilgilere göre ilk etapta 50 adet üretilen maskelerin test süresinin 2 ay içerisinde tamamlanacağı ve Ağustos ayında tüketicilere sunulacağı belirtildi.

Yapay Zekâya Sahip Akıllı Maskeler Ne Zaman Tüketicilere Sunulacak?

COVID-19 salgını tüm dünyada etkisini göstermeye devam ederken maske ihtiyacı tüm dünyada ihtiyaç duyulan en önemli ürünlerin başında geliyor. Başta sağlık çalışanları olmak üzere dünya ve ülke genelinde maske üretimini gerçekleştirmek için çalışmalar yürütülüyor. Van’da bulunan Teklink A.Ş. Ar-Ge yapay zeka teknolojisini kullanarak ürettiği akıllı maskenin üretiminin başlaması amacıyla patent başvurusunu tamamladı. Patent başvurusu sonrasında test edilmek üzere 50 adet akıllı maske üreten firma, test aşamasının tamamlanmasının 2 ay süreceğini ve testin sonuçlarına göre ağustos ayı içerisinde maskenin tüketicilere sunulacağı bilgisini verdi. Ayrıca akıllı maske üzerinde bulunan filtreler standart n95 filtreleri ile kolaylıkla değiştirilebilecek.

Teklink A.Ş. Genel Müdürü Mustafa Çalış akıllı maske üretimi ile yaptığı açıklamada “Dünya genelinde yaşanan COVID-19 salgınıyla birlikte, uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara göre gündelik hayatımızda kullanmak zorunda olduğumuz maskeler COVID-19 salgınına karşı tek başına yeterli bir seviyede değil. Bu nedenle Van Teknokent bünyesinde bulunan teknoloji firması ile ihtiyaçları karşılamak ve COVID-19 salgını benzeri hastalıklarla mücadele etmek amacıyla Ar-Ge birimimiz tarafından yapay zekâ teknolojisi kullanılarak geliştirmiş olduğumuz ‘N95 maske, gaz filtresi, ateş ölçer, gözlük, ortam bakteri tespit edebilen akıllı sensörler ve yapay zeka yazılımı’ vb. teknolojileri üretmeyi başardık.”

Etiketler

Ece Plandöken

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü öğrencisi. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı