Trend

Verileri Sohbet Botuna Dönüştüren Teknoloji Patentlendi

Teknoloji devi Microsoft’un ortaya çıkan yeni patenti, bir kişinin verilerinin kullanımıyla sohbet butonu oluşturacağını işaret ediyor. 1 Aralık’ta alınan patentteki teknoloji, sohbet botunun baz alınan kişi gibi yanıtlar vermesini sağlayacak.

 

Son günlerde şirketlerin hakkımızda topladıkları kişisel verilerle neler yapabilecekleri hakkında tartışırken Microsoft’un tartışma yaratacak bir patenti ortaya çıktı. ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi internet sitesinde ortaya çıkan patente göre Microsoft, bir kişinin kişiliğini temel alan sohbet botu geliştirme üzerinde çalışıyor.

Belgede yer alan bilgiye göre Microsoft, bu patenti 1 Aralık 2020 tarihinde aldı. 21 sayfadan oluşan bu belge, sohbet butonunun nasıl çalışacağını, bir kişinin kişiliğini nasıl kullanacağını ve hangi verilerden yararlanabileceğini içeriyor. Şirket, patentinde sunduğu bu yöntemle seçili bir kişinin veya varlığın sohbet edilebilir bir botunun yapılabileceğini iddia ediyor.

Sohbet robotu hangi verilerden yararlanıyor?

Microsoft’un patentinde yer alan teknoloji, bir kullanıcının kişiliğini benimseyebilmek için o kişinin sosyal verisine başvuru yapıyor. Patentte sosyal veriler arasında sosyal medya paylaşımları, dijital resimler, ses kayıtları, elektronik mesajlar, yazılı mektupların ve benzeri bilgilerin yer aldığı belirtildi. 

Bu bilgilerin alınmasıyla şirket, patentte yer alan adımlara göre sohbet botunu eğitmek için bir kişinin bakış açısıyla etkileşimde bulunabilmek için kullanılabilecek bir ‘kişilik endeksi’ oluşturacak. Oluşturulan bu endeksle birlikte sohbet botu eğitilecek ve bot, baz aldığı kişiye oldukça benzer bir şekilde sohbet edecek.

Patentte şu ifadeler yer alıyor:  “Belirli bir kişiye ait ses tipi, o kişiye ilişkin kayıtlar ve ses verileri kullanılarak oluşturulabilir” yani sohbet botu, baz aldığı kişinin sesini dinleyerek dışa verdiği sesi ve yaptığı vurguları ona benzer bir şekilde yapabilecek.

Hakan Arıcı

Bilim ve Teknoloji Meraklısı - Elektrik Elektronik Mühendisliği Öğrencisi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı