Finans

Volkswagen, Audi’nin Tek Sahibi Olmak İçin Harekete Geçti

Volkswagen, elektrikli araçların üretimi hız kazanmadan Audi’deki hisselerin tamamına sahip olabilmek için harekete geçti. 

Dünyanın en büyük otomobil üreticisi olan Volkswagen, lüks otomobil üreticisi Audi’nin hisselerinin tamamına sahip değil. Volkswagen ve Audi yıllardır ortak hareket ederek Audi Q4 e-tron ve Volkswagen ID.4 gibi araç, motor ve yedek parça teknolojilerini geliştirdi. Lakin Volkswagen, Audi üzerindeki mülkiyet hakkı ise %99,64.

Reuters’in Audi kaynaklarından aldığı bilgilere göre Volkswagen grubu, Audi’nin azınlık hissedarların elindeki hisseyi satın alabilmek için ekstra %48 prim ödemeyi kabul etti. Volkswagen, Audi AG’nin küçük hissedarlarına, kendi hisselerini devretmeleri karşılığında hisse başına 1.551,53 Euro nakit ödeme yapacağını tebliğ etti.

Hisse fiyatları dudak uçuklattı

Volkswagen’in Audi üzerinde tam kontrolü sağlamak için ödeyeceği toplam miktar ise 237 milyon Euro. Volkswagen’in Audi’deki kalan hisselerini alması ise bu yaz yapılacak olan yıllık genel kurul toplantısında alacağı belirtildi. Bu hisselerin satılmasından sonra Audi cephesinde herhangi bir değişim olacak mı?

Hisselerin küçük olması sebebiyle köklü bir değişim olmayacağı açık. Müşteriler, bayiler ve Audi’nin Almanya’nın Ingolstadt şehrinde bulunan ana operasyon üstünde herhangi bir değişiklik olmayacak. Audi, son yıllarda Volkswagen için istikrarlı bir gelir kaynağı oldu ve bunun devam edeceği öngörülüyor. Audi önümüzdeki yıllarda ise elektrikli araç teknolojisiyle devam edecek gibi gözüküyor. 

Audi, elektrikli otomobil dünyasına hızlı bir giriş yapacak

Audi e-tron SUV, markanın ilerleyen zamanlarda üreteceği elektrikli araçlar için bir örnekti. Yakın zaman da Audi e-tron GT modelinin de piyasaya sürülmesi öngörülüyor. Audi bünyesinde toplamda 4 benzersiz otomobil platformu mevcut. 

Etiketler

Ece Plandöken

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü öğrencisi. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı