Yatırım

Volkswagen’den Ford’a 2,6 Milyar Dolar Yatırım

Volkswagen’in 2,6 milyar dolar yatırımıyla beraber Ford’un sürücüsüz otomobil birimi Argo Al’ın değerlemesi 7,25 milyar dolar oldu.

2019 yılının Temmuz ayında, Ford’un sürücüsüz otomobili olan Argo Al’a Volkswagen’in yatırım yapacağı duyurulmuştu. Dün 2,6 milyar dolarlık yatırım ile yatırım turunun kapatılacağı duyuruldu. Bu yatırımla birlikte Argo Al’ın değerlemesi toplamda 7,24 milyar doları buldu. Temmuz ayında duyurulan bu yatırımın gerçekleşmesiyle ekip de genişletildi. Yapılacak olan 2,6 milyar dolarlık yatırımın 1 milyar doları nakit olarak verilecek. Geriye kalan 1,6 milyar dolar ise, Volkswagen’in Münih kentinde yer alan 200 kişilik sürücüsüz otomobil birimine karşılık olarak sayılacak. “Autonomous Intelligent Driving” isimli bu birim Volkswagen’in Audi markası tarafından yönetiliyor. Bu anlaşmayla birlikte Argo Al’a geçecek olan birim, şirketin Avrupa’daki yeni ayağı olacak.

Argo Al CEO’u Bryan Salesky tarafından yapılan açıklamada, otonom sürüş sistemlerinin birden fazla otomobil markasına entegre olabilecek bir potansiyele sahip olduğu söylendi. Ford ve Volkswagen, insanların ve eşyaların taşınması için farklı girişimleri desteklemek adına Argo’nun otonom sürüş sistemlerini kendi araçlarına entegre edebileceklerini ifade etti.

Argo Al, şimdiye kadar 3,6 milyar dolar yatırım aldı. Toplam yatırım miktarıyla birlikte 462 milyon dolar yatırım alan Pony.ai gibi rakiplerinin önüne geçti. Lakin Honda ve GM’in de olduğu yatırımcılar ile 7 milyar dolar toplayan Cruise’nin gerisinde kaldı.

Etiketler

Hakan Arıcı

Bilim ve Teknoloji Meraklısı - Elektrik Elektronik Mühendisliği Öğrencisi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı