Trend

WhatsApp Alternatifi Mesajlaşma Uygulaması: Signal

WhatsApp’ın kullanıcıların onayına sunduğu gizlilik sözleşmesinden sonra kullanıcıların büyük bir çoğunluğu WhatsApp’a alternatif bir uygulama aramaya yöneldi. Bu alternatiflerden biri Elon Musk’ın da önerdiği Signal.

Bugün gündemde en fazla konuşulan haberler arasında yer alan WhatsApp’ın yeni gizlilik sözleşmesi oldu. Bu yeni gizlilik sözleşmesi, WhatsApp’ın mesajlar da dahil olmak üzere pek çok veriye erişmesine ve bu verilerin Facebook şirketiyle paylaşmasına olanak sunuyor. 

Verilerin Facebook şirketiyle paylaşılmasına tepkiler çığ gibi büyüdü ve WhatsApp kullanıcıları yeni bir alternatif anlık mesajlaşma uygulamasına geçiş yapmaya başladılar. Bu büyük göçü yönlendiren isimler arasında Elon Musk var. Musk, attığı bir tweet ile kullanıcıların Signal kullanmasını önerdi.

Signal nasıl bir uygulama

Signal, kendini ‘gizliliğe odaklanmış bir iletişim deneyimi’ olarak tanımlıyor. Uygulamada mesajlar, uçtan uça şifreleme yöntemi ile güvence altına alınıyor. Kullanımı ücretsiz ve pratik olan Signal’i öne çıkaran ve güvenilir kılan en önemli özelliği ise tamamaen açık kaynak kodlu olması. 

Ayrıca Signal’in mesajlarınıza erişim izni yok. Bu tam anlamı ile WhatsApp’ın yeni gizlilik sözleşmesi ile elimizden aldığı şey. 

Signal’in Özellikleri Ne?

 

  • Anlık mesajlaşma
  • Grup sohbetleri
  • Fotoğraf, video, ses ve belge gönderme
  • Görüntülü arma
  • Belirlenen süreç içerisinde otomatik olarak kaybolan mesaj
  • Uygulama üzerinden ücretsiz SMS gönderme

 

Signal’in WhatsApp’tan bir eksiği olmadığı gibi artı bir özelliğe sahip. Belki de tek eksiği, WhatsApp kadar kullanıcıya sahip olamaması.

Ece Plandöken

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü öğrencisi. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı