Trend

WhatsApp, Kiminle Ne Zaman Konuştuğumuzu Bilecek

WhatsApp tarafından son günlerde gündemden düşmeyen yeni gizlilik politikasına dair yapılan tüm açıklamalara rağmen uzmanlar, uygulamayı bırakıp Sİgnal benzeri uygulamalara geçiş yapılması önerilerine devam ediyor. Uzmanlara göre WhatsApp, mesajların içeriklerine erişemese de aldığı yeni izin sayesinde kimle ne zaman konuştuğumuzu bilecek. 

WhatsApp’ın yeni gizlilik ilkeleri ve veri paylaşımları için kullanıcılardan istediği izin bildirimi, kullanıcılara gönderilmeye başladığı günden beri gündemde en üst sırada yer almaya devam ediyor. Kullanıcıların uygulamayı kullanabilmeleri için kabul etmek zorunda bırakıldığı bu sözleşme, özellikle mesajlaşmalara dair erişim iznini içermesi sebebiyle dünya çapında çok büyük tepki çekti.

Kullanıcılar tarafından gelen yoğun tepkiler neticesinde açıklama yapan Facebook, güncellemenin mesajlaşmaların içeriklerine erişimi sağlamayacağını, kullanıcıların mesajların gizli kalmaya devam edeceği ifade etti. Ancak bu açıklama kullanıcıları tatmin etmedi ve kullanıcılar WhatsApp’ı terk etmeye devam ediyor. WhatsApp kullanıcıları alternatif olarak Signal ve Telegram gibi uygulamalara geçiş yapmaya devam ediyor. 

Mesajlara ulaşılamayacağı doğru ancak kiminle, ne zaman ve nerede mesajlaştığı bilgisine erişilebilecek:

Konu hakkında açıklamalarda bulunan uzmanlar ise WhatsApp’ın mesaj içeriklerine erişemeyeceği bilgisinin doğru olduğunu söylüyor ve ekliyor; bu yine de uygulamayı kullanmaya devam etmemiz için yeterli bir sebep değil, çünkü WhatsApp kiminle ve ne zaman nerede mesajlaştığımız bilgisine erişebilecek ve bunları Facebook ile paylaşacak.

Özellikle Elon Musk’kın ‘Signal Kullanın’ dediği günden bugüne kadar en fazla alternatif olarak tercih edilen uygulama ise Signal oldu. Ayrıca uzmanlar tarafından da gizliliğe önem veren bir uygulama olarak ta öne çıkmayı başardı. Surrey Üniversitesi’nden bir bilgisayar bilimcisi olan Alan Woodword, uzun yıllardır WhatsApp yerine Signal’i tercih ettiği belirtiliyor. 

Woodword, WhatsApp’ın bu yeni gizlilik anlaşması ile ilgili şaşırdığını da bildiriyor ve hatırlatıyor; Facebook 2014 yılında WhatsApp’ı satın aldığında bu uygulama üzerinden veri toplamayacağını açıklamıştı. 

 

Ece Plandöken

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü öğrencisi. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı