Teknoloji

WhatsApp, Para Gönderme Özelliğini Yayınladı

WhatsApp, kullanıcıların uygulama içerisinde birbirine para gönderme özelliğini Brezilya’da yayınladı. Bugün Brezilya’da bulunan kullanıcılara sunulan hizmet, işletmeler için küçük bir ücret karşılığı ödeme yapılsa da günlük kullanıcılar için tamamen ücretsiz. 

Dünyanın en büyük ve en popüler anlık mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp, uzun süredir uygulama içerisinde kullanıcıların birbirlerine para gönderme özelliği üzerinde çalışıyordu. Çalışmaların tamamlanmasından sonra dünya da ilk defa Brezilya’daki kullanıcılar için uygulama içerisinde para gönderme özelliğini kullanıcılara sundu. Facebook’un kendi ödeme sistemi olan “Facebook Pay” sayesinde WhatsApp kullanıcıları artık, uygulama içerisinde birbirlerine para transferi yapabilecek. 

Geliştiriciler, WhatsApp’ın para transferi özelliğinin işletmeler için ufak bir ücret ile kullanabileceğini söylerken, günlük kullanıcılar için ise para transferleri tamamen ücretsiz olacağını açıkladı. Para transferi yapmak isteyen kullanıcılar, 6 haneli PIN kodu ya da parmak izlerini kullanarak kolay bir şekilde para transferlerini gerçekleştirebilecek. WhatsApp’ın ödeme yapma özelliği, Brezilya’da hizmet veren finans kurumlarıyla ortak bir çalışma yapılarak hazırlandı. Para transferi yapmak isteyen kullanıcılar banka ya da kredi kartlarını WhatsApp hesaplarına tanımladıktan sonra işlemlerini gerçekleştirebilecek. Ayrıca ilerleyen zamanlarda WhatsApp para transferi özelliğinin daha geniş bir kullanıcı kitlesinin hizmetine sunacağını açıkladı. 

WhatsApp ilk kurulduğu günden beri küçük işletmeleri her zaman önemsedi. WhatsApp Business bunun en büyük göstergesi. 2014 yılında WhatsApp’ın Facebook tarafından satın alınası süreci içinde küçük çaplı işletmelerden uzaklaşmadı. WhatsApp’a entegre edilen Facebook Pay, hem kullanıcıların hem de küçük işletmelerin işlerini kolaylaştıracak.

Ayrıca bu özelliğin ilk olarak Brezilya değil Hindistan’da kullanıma sunulacağı bekleniyordu. Bunun nedeni ise WhatsApp bir süredir para transferi özelliğini Hindistan’da test ediyordu. Brezilya’nın ekonomik durumunu göz önünde bulunduran ve ülke genelinde yaklaşık 10 milyondan fazla küçük işletmenin bulunması sebebiyle önceliği Brezilya’ya verdiğini söyleyebiliriz. 

Etiketler

Ece Plandöken

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü öğrencisi. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı