Trend

Whatsapp’tan Corona Atağı

Bugün itibarıyla gelen habere göre Whatsapp da Corona hakkında gerekli çalışmalar yapacağını duyurdu. Bu pandemik hastalık hakkında yanlış bilgileri ortadan kaldırmak amacıyla yeni bir web sitesi kuracağını açıkladı.

Dünya genelinde en yaygın kullanılan sohbet uygulaması Whatsapp, Corona virüsüyle ilgili bir bilgi merkezi meydana getirdi. COVID-19 salgını kapsamında bilgilendirme işlemlerini gerçekleştirmek için Dünya Sağlık Örgütü, UNICEF ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ile beraber hareket ediyor.

Whatsapp tarafından meydana getirilen bu web sitesi kapsamında salgın esnasında uygulamanın nasıl kullanılacağına dair bilgilere yer verilecek. Aynı zamanda da olağanüstü hallerde görevlilerin ne şekilde iletişim halinde olacaklarını içeren bir kılavuz görevini de görecek. Bu portal içerisinde Dünya Sağlık Örgütü ve UNICEF kapsamında da bilgiler verileceğinden bahsediliyor. Aynı zamanda mesajlaşma uygulaması Singapur, İsrail, Güney Afrika, Brezilya ve Endonezya hükümetleriyle de çalışıyor.

Whatsapp Başkanı Will Cathcart, konuyla ilgili açıklama yaparak, tüm bilgilerin tek bir kaynaktan öğrenilmesine dayalı hareket ettiklerini belirtti. Aynı zamanda da insanların kendi aralarında bağlantı kurabilmeleri noktasında da basit bir kaynak yarattıklarını söyledi. Poynter Enstitüsü ile beraber çalıştıkları ifade edilerek, her bir yandan sağlık bakanlıklarıyla ortak bir çalışma ortaya koyduklarından da bajhsedildi. 1 milyon dolarlık bir hibe ile bu uygulamanın hayata geçirileceğine ve 45 ülkede şimdiden çalışmaların başladığına da değinildi.

Whatsapp tarafından gündeme getirilen bu yeni uygulama Corona hakkındaki yanlış bilgilerin önüne geçecek gibi görünüyor. Henüz Türkiye’nin bu uygulamada adı geçmese de yakın zamandaki vaka sayılarındaki artışla beraber kullanılır hale gelecektir.

Mert Ekin

FUTUREİST - Sosyal Medya

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı