Trend

Xiaomi, Sağlığa Odaklanan Akıllı Gözlük Patenti Aldı

Çin’in önde gelen telefon üreticilerinden Xiaomi, yeni ortaya çıkan bir patente göre beyin hastalıklarına ve mental hastalıklara çare olacak bir gözlük üzerinde çalışmalar yürütüyor. Gözlüğün çıkıp çıkmayacağı ise henüz net değil.

Xiaomi, günlük hayatımızın hemen hemen her alanında kullandığımız ürünlerini piyasaya sürmüş durumda. Oldukça geniş bir ürün yelpazesine sahip olan Xiaomi, kullanıcıların gözünü mavi ışıktan koruyan bir gözlüğü de piyasaya sürmüştü. Ancak Xiaomi’den akıllı gözlüğe dair sadece bir patent görmüştük. 

Son olarak o patentlerin arasında bugün bir yenisi daha eklendi. “Beijing Xiaomi Mobile Software Co. Ltd” tarafından alınan yeni patentte “akıllı gözlükler ve gözlük kılıflarından” bahsedildi. Patente göre Xiaomi’nin akıllı gözlük ve gözlük kılıfının ne işe yaradığına dair önemli bilgiler de yer aldı. 

Patente Göre Gözlük Her Derde Deva:

Patentte yer alan bilgilere göre Xiaomi, akıllı gözlükleriyle 4 boyutlu algılama ve “iyileştirici sinyal yayıcı” özelliklere sahip olacak. İyileştirici sinyal yayıcı, akıllı gözlüklerin beyin hastalıklarını, kaygı ve depresyon gibi mental durumları hatta göz yorgunluğunu giderecek. Sinyaller, ultraviyole, kızılötesi ve görülebilir ışık olarak karşımıza çıkacak. Ayrıca akıllı gözlükler, görsel sinyallerin yanında ses sinyalleri de gönderebilecek. Böylelikle akıllı gözlüğün etki alanı daha geniş bir alana yayılmış olacak. Bunun ötesinde elektromanyetik dalga yayan gözlük, beyindeki kan akışını da düzenleyebilecek. Yani Xiaomi tarafından patenti alınan gözlük tamamen sağlık odaklı olacak.

Xiaomi’nin gözlüğünde yatan teknolojinin mümkün olup olmayacağı henüz net değil. Xiaomi, akıllı gözlüğün patenti hakkında fazla bilgi paylaşımı yapılmadı. Elbette her patentte olduğu gibi Xiaomi’nin yeni patentinde yer alan ürünün ve fikrin de gereğe dönmesinin kesin olmadığını söyleyelim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı