Finans

Yabb, Türk Influencer Pazaryeri Fango’yu Satın Aldı

Sosyal ağ ve mesajlaşma platformu Yabb, Türk girşimcinin kurduğu San Francisco merkezli influencer pazaryeri Fango’yu satın aldı.

Fango, YouTube, Twitter, Facebook ve Instagram’ın bulunduğu influencer kişileri, reklam verenlerle buluşturuyor. Hem reklam veren markaları hem de içerik üreticilerini bir araya getirerek kullanıcılar aracılığıyla doğal reklam yapılmasına olanak sağlıyor. Bünyesinde 40 binden fazla influencer’ı bulunduran Fango aracılığıyla birlikte erişilebilecek insan sayısı ise 1.2 milyara yaklaşıyor. Kısacası 40 bin kişinin arasında markalar milyonlarca insana ulaşmak için bu insanlar arasında fenomen hesapları bulabiliyor. Reklam vermek isteyen markalar, bu platform sayesinde ürünlerin influencer’lar aracılığıyla kolaylıkla tanıtabiliyor ve doğal reklam metotlarıyla pazarlama faaliyetlerine kolaylıkla katkıda bulunabiliyorlar. 

Aslında Yabb ve Fango’nun yolları bu noktada kesişiyor. Çünkü Fango’nun amacı doğal şekilde reklam yapılmasına aracılık etmek. Yabb da reklamlardan arındırılmış bir platform ve aslında tam ihtiyacı olan para kazanmasına aracılık edecek bir girişim satın almış durumda.

2015 yılında San Francisco’da kurulan Fango’nun kurucu ortağı ve CEO’sunun Gökhan Çeliker olduğunu söyleyelim. Yabb’ın CEO’su Kenneth Ting, Gökhan ve ekibinin çok önemli bir influencer topluluğu oluşturduğunu aktardı. Ayrıca bu satın almanın da onlar için çok iyi bir başlangıç olduğunu belirtti. Yabb, kendi platformunun pazarlaması için bundan sonra Fango bünyesinde para kazanan influencer’ları kendi platformuna çekerek çok önemli bir güç kazanımı elde edebilir. Satın alım ücreti bildirilmese de Türk girişimcinin San Francisco’da kurduğu önemli bir girişimi satılmış oldu. Aralarında önemli markalarında bulunduğu 3 binden fazla pazarlama kampanyasının gerçekleşmesine aracılık eden Fango, bundan sonra Yabb çatısı altında hizmet verecek.

Etiketler

Ece Plandöken

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü öğrencisi. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı