Teknoloji

Yapay Zeka 11 Asteroit Tespit Etti

Dünya’ya çarpan bir asteroit, insanlığın en büyük varoluşsal tehditlerinden biridir ve asteroit tespitinin dünyadaki hükümet uzay kurumları için hayati bir görev olmasını zorunlu kılmaktadır. Gelişmiş yapay zeka kullanarak, Hollanda’daki araştırmacılar insanlar tarafından fark edilmeyen “potansiyel olarak tehlikeli nesneler” keşfettiler.


Astronomy & Astrophysics dergisinde yayınlanan araştırma, Dünya’nın 4.7 milyon mil yakınında gelmesi muhtemel 100 metreden daha büyük uzay nesnelerine baktı. Yapay zeka, 10.000 yıl boyunca simülasyonları çalıştırdı ve NASA’nın “potansiyel olarak tehlikeli” yakın Dünya nesneleri listesinde bulunmayan 11 asteroit keşfetti.


Potansiyel Tehlikeler Tespit Edildi
NASA’ya göre “Potansiyel olarak tehlikeli” NEO’lar (Yakın Dünya Nesneleri), 0.05 astronomik birim içine giren ve 460 feet’ten daha büyük çaplı uzay nesneleri olarak tanımlanır.


Çalışmanın ortak yazarlarından biri, gökbilimci ve simülasyon uzmanı Simon Portegies Zwart, şimdiki yöntemin işe yaradığını daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu söyledi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı