Teknoloji

Yapay Zekâ, Video İzleyerek Dikiş Atmayı Öğrendi

Bilim insanları, cerrahi robotlar için yeni bir yapay zekâ geliştirdiler. Motion2Vec isimli yapay zekâ, cerrahi robotlara dikiş atma yeteneğini kazandırıyor. Üstelik bu algoritma sayesinde cerrahi robotlar video izleyerek dikiş atma yeteneğini öğreniyor. 

Yapay zekâ, hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi. Mühendisler, neredeyse hemen hemen her sektör için yapay zekâ entegrasyonları üzerine çalışmalarına devam ediyor. Yapay zekâya sahip robotlar cerrahlarında en önemli yardımcıları oldu. Hatta robotlar cerrahi dikiş atabilecek seviyeye getirildi. Peki, bu robotlar cerrahi dikiş atmayı nereden öğrendi?

Bir cerrah, sizin vücudunuzda bulunan bir yarayı bir video aracılığıyla dikiş yapsa ne düşünürdünüz? Büyük olasılıkla o cerrahın sizi ameliyat etmesini istemezsiniz. Lakin mühendisler, geliştirdikleri yapay zekâ algoritması sayesinde dikiş videoları ile eğittiler ve “Motion2Vec” isimli bu algoritma, beklentilerin üstüne çıkarak çok başarılı bir cerrahi dikiş yeteneğine sahip oldu. Açıklamalara göre bu algoritmanın başarı oranı ise %85,5. 

Kaliforniya Üniversitesi, Intel ve Google Brain bünyesinde çalışmalara devam eden mühendisler tarafından geliştirilen algoritma, Da Vinci Robotik Cerrahi Sistemi’nde test edildi. Yapılan testler sırasında Motion2Vec algoritması, robotu tek başına yönetti. Yapılan çalışmalar, algoritmanın en azından kumaş üstünde başarılı olduğunu gösterdi. Lakin bir robotun insan üzerinde dikiş yapabilmesi için önümüzde uzun yıllar var. 

Konu ile açıklamalarda bulunan çalışmanın en önemli ismi olan Dr. Ajay Tanwani’den geldi. Tanwani, Motion2Vec’in aslında küçük bir algoritma oluşturduğunu ve bu algoritmanın etkilenmiş verileri kullanarak yeni verileri birleştirdiğini söyledi. Tanwani, kumaş üzerinde başarılı bir dikiş yapan robotun, insan üzerinde dikiş yapabilmesi için bazı konuları çözmesi gerekiyor. Tanwani, bu süreçten sonra algoritmayı farklı doku türleri üzerinde entegre etmeyi planlıyor. Yani yapılan bu testlerin et üzerinde ne kadar başarılı olacağını önümüzdeki günlerde göreceğiz. Ayrıca Tanwani, geliştirdikleri yapay zekâyı otomatik hale getirerek ameliyat hanelerde asistan olarak kullanmak istediklerini ifade etti. Tanwani, çalışma yürüttükleri yapay zekanın otonom araç sistemleri gibi düşünüleceğini ve kontrolün cerrahlarda olduğunu ve bu yapay zeka ameliyat sırasında diğer önemli konular ile ilgilenecek. Ayrıca bu süreç içerisinde yapay zeka öğrenmeye de devam edecek. 

 

Etiketler

Ece Plandöken

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü öğrencisi. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı