Trend

Yeni Nesil Doğrulama Platformu ‘Doğru Mu’ Geliyor

Cumhurbaşkanı İletişim Başkanlığı, sosyal medyada yayılan haber ve bilgilerin gerçek olup olmadığının anlaşılması amacıyla geliştirilen “Doğru Mu?” isimli uygulamanın yakın zaman da iOS ve Android marketlerine ekleneceğini açıkladı. 

Son dönemlerde sosyal medyada birçok asılsız haberin ortaya çıkması ve bu haberin milyonlarca kişiye ulaşaması, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nı harekete geçirdi. Resmi Twitter hesabından bir açıklama yapan İletişim Başkanı Fahrettin Altun, uzun süredir üzerinde çalıştıklarını söylediği yeni nesil doğrulama platformu ‘Doğru mu?’ uygulamasının çok yakın zaman da yayınlanacağını açıkladı.

Uygulamanın şimdilik test aşamasında olduğunun altını çizen Altun, çok kısa süre sonra vatandaşların kullanımına sunulacağını belirtti. Platformun amacının, sosyal medyada yayılan haber ve bilgilerin gerçek olup olmadığını kontrol etmek amacında olacağını belirtti.

İletişim Başkanlığı’ndan Yeni Nesil Doğrulama Platformu: Doğru mu?

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından yayınlanacak olan bu uygulamanın hangi konularda çalışmalar yürüteceği ya da ne tür içeriklerle ilgileneceği ise şimdilik bilinmiyor. Ancak siyasi tarafını bir kenara bırakırsak gündelik haberler açısından konuşacak olursak bu tür bir uygulamanın oldukça işlevsel olacağını söyleyebiliriz. Diğer yandan hâlihazırda kullanımda olan doğrulama platformlarına baktığımızda Teyit.org, bu platformlar arasında başı çekiyor. Platformda siyasi olaylardan gündelik haberlere ve tarihi olaylara kadar internet üzerinde yayımlanan doğruluğu şüpheli birçok içerik tüm yönleriyle araştırılarak kullanıcılara sunuluyor. 

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından sunulacak olan “Doğru mu” uygulamasının yanı zamanda iOS ve Android uygulama marketlerinde yer alması bekleniyor. Uygulamanın çalışma mantığı ve ne tür içeriklere odaklanacağı ise ilerleyen günlerde belli olacak.

Ece Plandöken

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü öğrencisi. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı