Trend

Yerli Otomobilin Heyecan Yaratan Özellikleri

2019 yılının son haftasında tanıtılan ve Türkiye’nin her bölgesinde heyecan yaratan yerli otomobilin tasarımı ve teknik detayları herkesi büyülemişti. 

Türkiye’de yerli otomobil üretimi yıllardır hayal olarak kalsa da 2019 yılının son haftasında hayal yerini gerçeğe bırakmıştı. 27 Aralık 2019’da tanıtılan yerli otomobilin prototiplerinin tasarımları herkes tarafından beğenilmişti.  Tanıtımı yapılan yerli otomobilin tasarımı ve özellikleri beklentinin üstünde çıkmıştı. 

Üretimi fabrikası için ÇED raporu alınan ve Yatırım Teşvik Belgesi tamamlanan yerli otomobilin özelliklerine birlikte bir göz atalım  

Yerli otomobilin heyecan yaratan özellikleri 

 

  • Teknolojik ve modern iç tasarımı
  • Keskin hatlara sahip modern dış tasarım
  • Tamamen elektrikli sürüş
  • İleri seviye güvenlik önlemleri
  • Sürücü destek sistemi
  • Akıllı teknoloji sistemi

 

Teknolojik iç tasarımı

Yerli otomobil tanıtıldığı zaman dış görünüşü ile herkesi büyülemeye yetmişti. Lakin dış tasarımının yanında iç tasarımı da beklentinin üstüne çıkarak çok ilgi çekici şekilde tasarlanmıştı. Sade, modern ve teknoloji ile donatılmış iç tasarımı ile de herkesi büyülüyor. Tamamen dijital ön konsol, yerli otomobilin teknolojik ve modern yapısını ortaya çıkarıyor. İyi görüntünün yanı sıra otomobil ile ilgili ayarlamalar konsolda bulunan ekrandan yapılabiliyor. Beyaz koltuklar üzerinde fonksiyonel tuşlar ve dış aynaların görüntüsünü içe yansıtan iki ekrana sahip yerli otomobil sadelik ve çık tasarımı ile göze çarpıyor. 

Keskin hatlara sahip modern dış tasarım 

Yerli otomobil ilk tanıtıldığı zaman beklentinin çok fazla üstündeydi. Bunun sebebi ise dünyanın en iyi araba şirketleri olan Audi ve BMW’de kullanılan keskin çizgilerin yerli otomobil üzerinde bulunması. Yan, ön ve arka kısımlarında bulunan hatlar otomobile şık bir hava katıyor. Ayrıca otomobilin ön kısmında bulunan krom hatlar tasarımın göze çarpan kısımlarından bir tanesi. Yerli otomobil üzerinde bulunan tasarımlar arasında Anadolu kültürünü yansıtan lale figürleri, ön panjur ve jantlarında göze çarpıyor.

Tamamen elektrikli sürüş

Yerli otomobil tamamen elektrikli bir sürüş deneyimine sahip. Elektrikli bir motora sahip olan yerli otomobil minimum 200 maksimum 400 beygir gücüne sahip. Farklı beygir gücüne sahip olmasının sebebi iki farklı elektrikli motorun bulunacak olması. 200 beygirlik elektrikli motora sahip olan yerli otomobil sadece arkadan itiş sunarken 400 beygirlik elektrikli motorda ise ön ve arka itiş gücüne sahip. Ayrıca 400 beygirlik motorda isteğe göre tüm tekerlerden çekiş sağlayabiliyor. 

200 beygirlik motora sahip olan yerli otomobil 0-100 kilometreye 7,6 saniyede çıkarken 400 beygirlik motorda ise 0-100’e 4,8 saniyede çıkıyor. 

 

İleri seviye güvenlik önlemleri

İleri seviye güvenlik önlemleri sayesinde sürücüye güvenli bir yol deneyimi sunuyor. Tüm koltuklarda, yan camların önünde, direksiyon ve yolcu koltuğunun ön kısmında toplamda 8 adet hava yastığı mevcut. Ayrıca olası çarpışma durumunda darbeyi engelleyerek otomobil içerisinde bulunan kişileri koruyacak bağlantı sistemi mevcut. Yüksek çarpışma dayanıklılığı, aktif ve pasif güvenlik sistemleri ve ileri sürücü destek sisteminin geliştirilmesi ile yerli otomobil 2022 Euro NCAP 5 yıldız güvenlik normlarını da karşılaması bekleniyor. 

Sürücü destek sistemi

Sürüş konforunu artıran ileri düzey sürücü destek sistemleri yerli otomobili kullanmayı çok rahat bir hale getiriyor. Otomobilin yanlarında, arkasında, önünde ve köşelerinde bulunan sensörler sayesinde aracın etrafı taranıyor ve aracı otonom sürüş modunda kullanmayı güvenli bir hale getiriyor.

Çarpışma önleme sistemi gibi bazı sistemler bu sensörler sayesinde çalışıyor. Ayrıca yolda giderken otomobilin önünde ani fren bir araç varsa sürüş destek sistemi öndeki aracı algılayarak yan şeride geçiyor. Eğer yan şeride geçmek uygun değilse otomatik frenleme yapıyor. 

Akıllı teknoloji sistemi

Akıllı teknolojiler ile donatılmış yerli otomobil evinizi aratmayacak türden konfor sağlıyor. Türkiye’nin otomobil bağlantılı altyapısı sayesinde internet ağına sürekli olarak bağlı olacak. İnternete bağlanmak için herhangi bir ekstra cihaza ihtiyaç duyulmadan akıllı şehir altyapısı, evler, binalar, cihazlar ve elektrik şebekeleri ile iletişim halinde olacak. Yerli otomobilde bulunan akıllı teknoloji sistemleri sayesinde sürekli olarak geliştirilebilir olacak. Elon Musk’ın ürettiği Tesla otomobillerinde olduğu gibi güncelleme özelliği ile ana sunuculara bağlanılarak geliştirilmek istendiği zaman güncelleme yapılabilecek.

Etiketler

Ece Plandöken

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü öğrencisi. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı