Trend

Yine mi Salgın? İnsandan İnsana Bulaşan Yeni Bir Ölümcül Virüs Keşfedildi

Bolivya’da yeni bir ölümcül virüs türü keşfedildi. Keşfi yapan ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nin bilim insanları, virüse, keşfedikleri lokasyon nedeniyle Chapare adını taktılar. Bilim insanlarına göre virüsün fareden insana geçtiği, devamında da insandan insana yayıldığı tahmin ediliyor. Asıl korkutucu olan ise, virüsün salgına dönüşebilme ihtimalinin olması.

 

Koronavirüs kabusu tüm dünyada devam ederken, Bolivya’dan hiç beklenmeyen ve tedirginlik uyandıran bir uyarı geldi. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi için çalışan bilim insanları, Bolivya’da, insandan insana bulaşan yeni bir virüs tespit ettiklerini açıkladılar. Bilim insanları virüsün nedeni bilinmeyen şekilde farelerden insanlara geçtiğini söylüyorlar.

 

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi uzmanları, tespit edilen yeni Chapare adlı virüsün, Ebola virüsünde olduğu gibi ateşlenmeye yol açan virüs ailelerinden biri olduğunu söylüyorlar. İlk kez 2004 yılında görülen ve küçük çaplı bir salgına sebep olan virüs, yine uzmanların açıklamalarına göre, 2019 yılında yeniden görülmeye başlandı ve şu ana dek 3 kişinin hayatını kaybetmesine sebep oldu.

 

Uzmanlar, Chapare virüsü için daha önce geliştirilmiş ve denenmiş herhangi bir tedavi türü olmadığını söylüyorlar. Chapare virüsüne yakalanan kişilerin ateş, deride dökülme, diş etinde kanama, istifra etme ve karın ağrısı gibi semptomlar gösterdiği ifade edilirken, bu hastalara yalnızca takviye edici/destekleyici tedavilerin uygulanabildiği söyleniyor. 

Mert Ekin

FUTUREİST - Sosyal Medya

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı