Trend

YouTube, İçerik Üreticilerine İki Yeni Özellik Getiriyor

YouTube, platformda içerik üreten YouTuber’lara farklı kazanç yöntemlerini sunmak için dönem dönem yeni özellikleriyle kullanıcıların karşısına çıkıyor. Gelen son açıklamalara göre YouTube, yakın zaman da şuan test edilen bazı yeni özellikleri ile içerik üreticilerine yeni fırsatlar sunmaya hazırlanıyor.

YouTube, günümüzde artık hem içerik üreticilerine hem de ‘yalnızca izleyici’ olanlar için günlük hayatın olmazsa olmazları arasında. Instagram ve Facebook gibi diğer sosyal medya platformlarından daha farklı bir yapıya sahip olsa da, YouTube da yaşanan güncel değişikliklere ayak uydurabilmek için sürekli kendini yeniliyor. Bu gelişmelerin devam ettiği dönemde ayakta platformu ayakta tutan içerik üreticileri, diğer bir deyişle ‘iş ortakları’ yeni kazanç yolları aramaktan da vazgeçmiyor. Bilindiği gibi en temel kazanç yolu reklam dışında, YouTube’da içerik üreticilerinin kazanç elde edebileceği pek çok özellik yer alıyor. Gelen son açıklamalara göre YouTube’un yeni özellikler üzerinde çalıştığını gösteriyor. 

YouTube’dan iki yeni kazanç yolu: YouTube Applause ve YouTube Shopping

YouTube’un bu amaç sayesinde yakın zaman da tüm dünya genelinde kullanıma sunacağı iki yeni özellik var. Bu özelliklerden birincisi, uzun yakın zamanda test edilen ve tıpkı Twitch gibi platformlarda olduğu gibi yayıncılara bağış yapılmasını sağlayan YouTube Applause özeliği. Bu özellik sayesinde kullanıcılar, desteklemek istedikleri içerik üreticilerine diledikleri video üzerinden bağış yapabilecek. 

Bir diğer özellik ise geçtiğimiz aylarda test edilmeye başlamasıyla gündeme gelen ve kullanıcılara YouTube üzerinden alışveriş yapma olanağı sunan YouTube Shopping özelliği. Bu özellik sayesinde içerik üreticilerinin videoları üzerinden doğrudan satın alma işlemi gerçekleştirebilecek olması. Bu sayede videolarda ürünlere yer vererek satışın yapılmasını sağlayan YouTuber’lar buradan bir kazanç elde edebilecek. Şimdilik beta testleri devam eden özelliğin, önümüzdeki aylarda tüm dünyada kullanıma sunulması bekleniyor.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı