Finans

Youtube Üzerinden Para Kazanan Herkes Vergi Ödeyecek

Son yıllarda büyük bir ilgi gören sosyal paylaşım sitesi YouTube aynı zamanda para kazanmanın en eğlenceli yolu olma yolunda ilerliyor. YouTube üzerinden açtıkları kanallar ve paylaştıkları içerikler sayesinde kazanç elde eden YouTuberlar vergi ödemiyordu. Yapılan çalışmalar neticesinde artık tüm YouTuberlar vergi ödemeye başladı.

 

Bulunduğu ortam fark etmeden yapılan yayınlar, eğlenceli ve kolay üretilebilen içerikler YouTube kullanıcılarının ilgisini oldukça çekmekte. Hal böyle olunca pek çok kullanıcı YouTuber olmak için yarışır hale geldi. Elde edilen gelirlerin yüksek olması ve YouTube kanallarının ilgi görmesi akıllara vergi sorusunu getirmişti. Geçtiğimiz yıl yapılan çalışmalar sonucunda yaş sınırına takılmadan, tüm YouTuberların elde ettikleri gelirler ile paralel olarak vergi ödemeleri kesinleşti.

 

18 Yaşından Küçüklere Vergiden Muaf Olma Söz Konusu Değil!

 

Gelir İdaresi Başkanlığı yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, vergide yaş sınırının olmadığı bildirildi. Yapılan açıklamaya göre;

 

“Vergiden sorumlu olmak için belli bir yaş aralığında olma zorunluluğu yoktur.18 yaşından küçük olduğu ve düzenli kazanç elde etmediği için vergi ödemeyeceğini düşünmemeli. 18 yaşının küçük dahi olsa YouTube’dan gelir elde eden herkes vergi borcunu ödemek zorundadır. Fakat 29 yaşın altındaki YouTuberlar için bir fırsat sunulmakta. Eğer şartlar istenilen düzeyde ise 75.000 TL değerindeki genç girişimci kazanç istisnası kapsamındaki bütçeden yararlanabilecekler.”

 

Yapılan bu açıklamaların ardından birçok YouTuber vergi dairelerine çağırıldı. Böylelikle sosyal medya platformu YouTube’da yeni bir dönem başlamış oldu.

Etiketler

Hakan Arıcı

Bilim ve Teknoloji Meraklısı - Elektrik Elektronik Mühendisliği Öğrencisi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı