Trend

YouTuber Fariz Bakhshaliyev İçin İstenen Ceza Belli Oldu

Azerbaycanlı YouTuber Fariz Bakhshaliyev’in “sosyal deney” adı altında çektiği kurgu videoyla ilgili hazırlanan iddianame tamamlandı. Başsavcılık, halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılamakla suçladığı YouTuber’ın 1,5 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmasını istiyor.

Yaklaşık birkaç ay önce sosyal medyaya düşen ve bir anda viral hale gelen video, adeta infial yaratmıştı. Sözümona “sosyal deney” videosunda Azerbaycan uyruklu Fariz Bakshaliyev isimli bir YouTuber, İstanbul Bağcılar’da sokakta yaşadığı söylenen b ir çocuğun yanına giderek, su satmaya çalışan bu çocuğa aç olduğunu söyleyerek 10 TL alıyordu. Videonun gündem olmasının ardından harekete geçen kolluk kuvvetleri olayın bir sosyal deney değil, kurgu olduğunu ortaya çıkararak YouTuber’ı gözaltına almıştı.

Bakırköy başsavcılığı, yaşanan olayla ilgili olarak başlatılan soruşturma kapsamında iddianame hazırladı. İddianame içerisinde tarafların ifadelerine de yer veren başsavcılık, olayın detaylarıyla ilgili yeni bilgileri de açıkladı. İddianameye göre küçük çocuğun annesi, böyle bir videodan haber olduğunu ancak videonun içeriğini bilmediğini, çocuğun oyuncu olmak istediğin bildiği için böyle bir şeye izin verdiğini söyledi. Suçlanan YouTuber ise bundan önce defalarca video çektiğini, amacının kimseyi mağdur etmek olmadığını ifade etti. YouTuber’ın esas amacı, sokaklarda yaşayan küçük çocuklar hakkında sosyal farkındalık yaratmakmış. 

Başsavcılık, YouTuber’ın fiziksel olarak hapse girmeyeceği düzeyde hapis cezası istiyor

Bakırköy Başsavcılığı, hazırladığı iddianame doğrultusunda Azerbaycan uyruklu YouTuber’ın hapis cezası istemiyle yargılanmasını istiyor. Ancak bu ceza istemi, YouTuber’ı fiziksel olarak hapse göndermeyecek. Zira istenen hapis cezası süresi, 9 ay ile 1,5 yıl aralığında. Bu tür durumlarda söz konusu ceza paraya çevriliyor ya da erteleniyor. Ayrıca YouTuber Bakshaliyev’in “halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” kapsamında suçlandığını da belirtelim.

Videonun bir anda sosyal medyada popüler hale gelmesinin ardından gözaltına alınan YouTuber, ifadesi alındıktan sonra adli kontrol şartıyla serbest bıraktı. Bu bağlamda yargılanmasına tutuksuz olarak devam edilse de ilerleyen aylarda hâkim karşısına çıkacak. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı