Trend

YouTube’un Andoid Uygulamasına 4K Video Oynatma Desteği Geldi

YouTube’un Android uygulamasının uzun süredir beklenen ve kavuşamadığı 4K desteği sonunda uygulamaya geldi. Android kullanıcıları, sahip oldukları telefonlar fark etmeksizin 4K çözünürlüğünde video oynatma imkânına kavuştu.

Günümüzün en popüler sosyal medya paylaşım platformu olan YouTube, bilindiği üzere videoları 8K çözünürlüğe kadar yüksek kalitede izleme imkânı sunuyor. Ancak 2K çözünürlüğün üstündeki çözümler şimdiye kadar YouTube’un Android uygulamasında kullanılamıyordu. Bugün ise Android kullanıcıları, izledikleri YouTube videolarının çözünürlük ayarlarında yeni seçenekle karşılaştı. Video platformunda Andoid uygulaması, iOS uygulamasına göre biraz geç gelmiş olsa da 4K çözünürlüğünde video oynatmayı desteklemeye başladı.

YouTube, 4K Çözünürlükte videolar oynatmaya başlandı

Bugün itibariyle YouTube’ın Android uygulamasında 4K çözünürlüğünde yüklenen bir vvideoyu çözünürlük seçeneklerinden 2160p seçeneği eklenerek yüklendiği gibi izlenebilecek. Ayrıca 4K çözünürlükteki videoyu saniyede 60 kare değerinde de oynatabilme özelliğine sahip.

Elbette YouTube’un 4k çözünürlüğünü tam manasıyla deneyimleyebilmek için 4K ekran bandında bir akılı telefona sahip olmak gerekiyor. Ancak yine de çözünürlük seçenekleriyle 4K’yı seçtiğinizde görüntü kalitesinde gözle görülebilecek bir artış görünebiliyor. Android uygulamasına gelen yeni yenilikle birlikte 4K videoların da daha yaygınlaşacağını ön görebiliyoruz. İphone ve iPad kullanıcılarıysa YouTube’da 4K deneyimini aylar öncesinde yaşamaya başlamıştı. iOS 14 ve İPadOS 14 işletim sistemi sürümleriyle birlikte Google’ın VP9 video kodlama sistemiyle birlikte deneyimlemeye başlamışlardı. Android uygulamasına 4K desteğinin geleceği ise geçtiğimiz günlerde ortaya çıkmıştı.

YouTube’ın Android uygulamasındaki 4K video oynatma seçeneğiyle birlikte kullanıcılar için kullanıcıların kullanımı için yayımlandı. Özellik, yaşadığı ülke, sahip olduğu hesap ve kullandığı telefonun modeli fark etmeksizin tüm Android kullanıcıları için kullanılabilir hale gelmişti. Özelliği denemek ve farklı bir video deneyimi yaşamak için 4K çözünürlükte yüklenmiş olan bir videoyu bulmanız yeterli olacak.

Ece Plandöken

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü öğrencisi. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı