Trend

Yüz Kalkanları Ev Yapımı Maskelerden Daha Etkili

Amerika Birleşik Devletleri’nde özel bir araştırma yapan ekip, yüz kalkanlarının evde yapılan bez maskelerinden daha sağlıklı ve kaliteli olduğunu bildirdi. Yüz kalkanlarının şeffaf olması sebebiyle yüzümüze gelecek virüsleri engelleyerek bez maskelere göre kolay temizlenebilen ve daha sağlıklı bir koruyucu olduğunu belirttiler.

COVID-19 salgını sebebiyle maskesiz hiçbir şekilde dışarı çıkamıyoruz. Mecburi olan bu maskeler hem kendi sağlığımızı hem de başkalarının sağlığını korumada en önemli etkenlerin başında geliyor. N95 gibi çok gelişmiş maskelerin sadece sağlık çalışanları tarafından kullanıldığını ve evde yapılan bez maskelerin yüz kalkanlarına göre daha sağlıksız bir şekilde koruduğu açıklamaları yapıldı. Dünya genelinde hayat normalleşmeye dönerken Iowa Şehrinde özel çalışmalar yürüten 3 doktor ve halk sağlığı konusunda uzmanlaşmış özel ekip, yüz kalkanlarının maskelerden daha sağlıklı bir şekilde koruduğunu öne sürdü.

Fiyatının uygun olması ve kolay kullanımı sayesinde, özellikle el hijyenlerine dikkat edip yakın temastan uzak durabilirsek yayılma hızında çok önemli bir yol almış oluruz. Son zamanlarda sıklıkla kullanılmaya başlayan yüz kalkanları, yüzümüzün tamamını kapattığı için diğer maskelere göre çok daha sağlıklı bir şekilde bizleri koruyabiliyor.

Yüz kalkanları ile ilgili açıklama yapan doktorlar Michael Edmond, Eli Perencevich ve Daniel Dikema “Yüz kalkanları farklı şekillere sahip olsalar da amaçları bakımından yüzümüzün tamamını kapattığı için hem kulaklarımız hem gözlerimiz daha sağlıklı bir şekilde korunabilmekte. Diğer maskelerde ise sadece ağız ve burun kısmımız kapalı olduğu için, yüz kalkanları diğer maskelere göre daha sağlıklı bir koruma sağlamaktadır.” açıklamasında bulundular.

Etiketler

Hakan Arıcı

Bilim ve Teknoloji Meraklısı - Elektrik Elektronik Mühendisliği Öğrencisi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı