Teknoloji

%100 Yerli ve Milli Elektrikli Traktörümüz Üretiliyor

Türkiye’nin resmi kurumları tarafından başlatılan milli üretim kapsamında, yerli ve milli traktör seri üretime geçmeye başladı. Geçtiğimiz aylarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından bizzat kullanılan traktör, önümüzdeki aylarda piyasaya sürülecek.


TAGEM tarafından yapılan açıklamaya göre; Bakanlık tarafından geliştirilen prototip, gerekli testlerden başarı ile geçti ve tamamen elektrikli olacak şekilde üretildi. Bu tasarımı seri üretime yansıtmak isteyen fabrikalar ile de anlaşmalar yapıldı. Yüzde 100 elektrikli traktör, 2022 yılına kadar üretilecek.


Mazot Fiyatlarının Azaltılması Hedefleniyor
Tarım ve Orman Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, çiftçilerin aylık mazot maliyetlerinin 600 ile 700 TL arasında değiştiği vurgulandı. Bu maliyetler için destek verilse de özellikle çiftçiler tarafından yeterli bulunmuyor. Elektrikli traktör sayesinde aylık 20 TL gibi bir masraf ile bütün sezonu geçirmek mümkün olacak. Aynı zamanda, kimyasal kullanımın da ortadan kalkması ile birlikte mahsül verimliliğinde büyük oranda bir artış bekleniyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı