Trend

Yüzük Parmağı Uzun Olan Erkeklerin COVID-19 Salgınından Ölme Riski Daha Az

COVID-19 salgını tüm dünyaya yayılmaya devam ederken, salgın ile ilgili çok ilginç bir araştırma ortaya atıldı. İngiltere’de Swensea Üniversitesi’nde görev yapan Prof. Jhon Manning, uzun yüzük parmaklarına sahip olan erkeklerin COVID-19’dan ölüm riskinin daha az olduğunu iddia etti.

Rahimde daha fazla testosterona maruz kalan erkeklerin yüzük parmaklarının daha uzun olduğunu belirten Prof. Manning, yüzük parmakları uzun olan erkeklerin insan vücutlarında ACE-2 proteinlerinin daha fazla olduğunu söyledi. En fazla akciğer, kalp ve böbreklerde bulunan bir protein olan ACE-2 akciğerlerde iltihap oluşmasına ve su toplanmasına engel oluyor. 

Yüzük parmağı uzun olan erkeklerde ACE-2 enzimi daha fazla

COVID-19 hastalığına yol açan SARS-CoV-2 virüsü, insan hücrelerinde ACE-2 reseptörüne yerleşerek, işlevini bozuyor. Daha önce yapılan araştırmalarda COVID-19 virüsünün reseptöre, SARS hastalığına yol açan virüsteki (SARS-CoV) proteininden 10 kat daha güçlüs bağlandığı belirlenmişti.

Prof. Manning’e göre uzun yüzük parmağına sahip olan erkekler COVID-19’a yakalansalar dahi hastalığı hafif bir şekilde atlatabiliyorlar. Prof. Manning’in bu iddiası ilginç olmanın yanı sıra, COVID-19 salgınında cinsiyetten kaynaklı ölümlerle ilgili daha önce yapılan farklı araştırmalar da bulunuyor. 

Birleşik Krallık Ulusal İstatistik Ofisi tarafından aktarılan bilgilere göre, 3 Nisan’a kadar İngiltere ve Galler’de ölen 4.122 kişiden 2.523 kişisi erkek, 1.599’u ise kadınlardan oluşuyordu. Cinsiyet faktörü COVID-19 salgınında önemli bir faktör olarak görülse de asıl ölüm sebeplerinin ise yaş olduğu biliniyor. Nisan ayında Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi tarafından yapılan bir araştırmaya göre aynı sayıda erkek ve kadına bulaşan COVID-19 salgını ölüm oranları ise, erkeklerde %2,8 iken kadınlarda ise %1,7 olarak belirlenmişti.

Etiketler

Hakan Arıcı

Bilim ve Teknoloji Meraklısı - Elektrik Elektronik Mühendisliği Öğrencisi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı