Finans

ZOOM Öğretmenlerden Para Kesintisi Yaptı İddiası

MEB tarafından ortaya konulan EBA birtakım riskleri de içeren bir konumda varlık gösteriyor. Öğrenciler ve öğretmenler video konferans görüşmesi yapmak adına Zoom adlı uygulamayı kullansa da bu uygulamanın zararlı bir etki yaratması durumu da ortaya çıkabiliyor. 100 kişiye kadar kişinin bir arada iletişim kurabilmesine olanak veren Zoom uygulamasına dahil olan bazı öğretmenlerden 58.5 dolar gibi bir kesinti yapıldı. Bu hizmetin karşılığı olarak da ABD Wallmart’an yapılan alışverişin karşılığı olarak ifade edildi. Bu gelişmenin yaşanması üzerine de Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 81 il müdürüyle online görüşmesinde bu konuyu ele aldı.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından EBA tavsiye edilse de yurt içinde birçok okulun öğretmenleri online ders yapabilmek adına farklı uygulamalara yönleniyor. Bunlar arasında yer alan Zoom Meeting de başı çekse de geçen hafta bu uygulama hakkında New York Savcılığı tarafından soruşturma başlatıldı.

Ülke genelindeki canlı ders baskısı yüzünden Zoom programına yönlendirilme gibi bir durum ortaya çıktı. Ancak öğretmenlerin hesap bilgileri ve öğrencilerin de kişisel verilerini kullanarak giriş yapması sonrasında da bu veriler şirketin eline geçti.

İl Eğitim Müdürlükleri, Zoom programının ücretsiz olduğunu ortaya koysa da bazı öğretmenlerin banka hesaplarından kesinti yapıldı. Öğretmenlere kesinti karşılığında hizmetin verildiğine dair evraklar Wallmart tarafından iletildi.

Hesaplarından para kesildiğini öğrenen öğretmenler de yöneticilere durumlarını iletti. Bu sürecin aynı zamanda da öğrencilerin görsellerinin de kötü niyetli kişilere eriştirilmesi konusunda risk teşkil ettiği de vurgulandı.

Ziya Selçuk da bu konuda il müdürleriyle acil gündem maddesi olarak bir görüşme gerçekleştirildi. Programın sahibinin şirketle herhangi bir anlaşma içerisinde olmadığı da ifade edilmekle beraber, bu şekilde ders yapan yöneticilerin de takipte olacağına işaret edildi. Sorumlular hakkında MEB tarafından soruşturma açılması ve bu uygulamaya yasak getirilmesi gibi bir talimat ortaya konulacağı duyuruldu.

Evden çalışma sistemine geçen işyerleri ile eğitim kurumları, bu konu hakkında destek veren Zoom Meeting uygulamasını kullanmaya başlamıştı. Bu programda çok sayıda olumsuzluğun yaşanmasıyla beraber New York Savcılığı da programın güvenilir olmasını ihlal ettiği gerekçesiyle inceleme başlattı.

Zoom konusunda öğretmenlere bilgisayarlarına bu uygulamanın kurulması konusunda okul müdürleri talimat verdi. Aynı zamanda da bu durumu kanıtlamaları adına kendilerine resim göndermelerini de istedi. Öğretmenlerin haftalık ders programı ve rapor hazırlamaları emredildi. Aksi takdirde ek ücretlerin kesileceği yönünde bir açıklama yapıldı.

Elon Musk da SpaceX çalışanlarının evden çalışmalarına dair faaliyetlerini Zoom uygulamalarından gerçekleştirmesini yasaklamıştı.

Hakan Arıcı

Bilim ve Teknoloji Meraklısı - Elektrik Elektronik Mühendisliği Öğrencisi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı