Finans

Zoom Uygulaması İle Milyarlar Kazanan Yatırımcı

Corona virüs tehlikesi içerisinde olan ülkeler kendilerince bazı tedbirler almaya başladı. Diğer ülkelerde olduğu gibi bizim ülkemizde de eğitimle ilgili tedbirler alındı. Bunların içinde okulların kapatılarak eğitimin uzaktan verilmesi bulunmaktadır. Uzaktan eğitim ve video konferans, artan taleple birlikte sıklıkla kullanılmaya başlandı. Bunlar Zoom adı verilen bir uygulama ile kullanılmaktadır ve yatırımcılarına oldukça fazla para kazandırmıştır.

Hong Konglu işadamı Li Ka-shing bir yılda 2.15 milyar dolar kazandı. Zoom’a yatırım yaptı ve servetini katladı. Bu salgının olması ve uzaktan eğitimle bu uygulamanın kullanılması Zoom yatırımcılarının yüzünü güldürdü. Ayrıca Zoom kurucusu Eric Yuan’ın serveti de 2,9 milyar dolar artarak 6,5 milyar dolara ulaştı. Böylelikle Zoom’ un kurucusu en zenginler listesine adını yazdırmayı başardı.

Zoom İndirmek
Zoom akıllı telefonlara indirilen bir uygulamadır. 20.000 indirme sayısına ulaşarak uygulamalar listesinde ikinci sırada yer almayı başarmıştır. Çok indirilmesinin nedeni corona virüs tehdidi ile uzaktan eğitim ve video konferans yapılmasının artması olmuştur. Uygulamayı indirince haliyle kurucusu olan kişi ve uygulamaya yatırım yapan bütün yatırımcılar kazanmıştır. Böylece Zoom son yılların en çok kazanan hisseleri arasına girmeyi başarmıştır.

Çok sayıda indirilen ve çok kullanılan uygulamalar arasında bulunan Zoom, bazı ülkelerde yasaklanmış olması da bilinmesi gereken bir konudur. Singapur’da güvenlik önlemlerinin alınmaması gerekçesiyle, Milli Eğitim tarafından Zoom kullanımını durdurmuştur. Singapur geçici bir süre uzaktan eğitim ve konferans görüşmelerini yasaklamıştır.

Hakan Arıcı

Bilim ve Teknoloji Meraklısı - Elektrik Elektronik Mühendisliği Öğrencisi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı