Trend

Zuckerberg 10 Yıl İçinde Toplantılara Işınlanarak Gidilecek

Işınlanma hakkında dikkat çekici açıklamalarda bulunan Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, “10 sene içinde toplantılara ışınlanarak gideceksiniz” dedi.

The Information ile röportaj yapan Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, bu kez bilim kurgu filmlerinin en önemli materyalleri arasında yer alan ışınlanma hakkında konuştu. Geleceğin enformasyon platformunun sanal gerçeklik olacağını ifade eden Zuckerberg, bu nedenle artırılmış ve sanal gerçekliğe yatırım yapmanın mantıklı bir girişim olduğunu ifade etti. 

“Sosyal deneyimlerin kutsal kâsesi, bir başkasıyla birlikte bulunduğunuz hissini verebilmesinde yatıyor” diyen Zuckerberg, sanal dünya ile gerçek dünya karşılaştırmasını “Bitleri hareket ettirmek atomu hareket ettirmekten daha kolay” şeklinde yapıyor ve açıklamalarına şu şekilde devam ediyor:

“Tabii ki arabalar, uçaklar, tüm bunlar var olmaya devam edecek. Oysa daha fazla ışınlama gerçekleştirdiğimizde sadece yolculuğu ve bireysel olarak bizi yavaşlatan türden şeyleri kişisel olarak ortadan kaldırmakla kalmıyoruz, bunun aynı zamanda toplum ve genel bakımdan gezegen için de daha iyi olduğunu düşünüyorum.”

Işınlanma yalnızca insanlık için değil, gezegenimz için de daha iyi olacağını ifade eden Zuckerberg, ışınlanma ile karbon emisyonunun ciddi şekilde azaltılabileceğini ifade etti. Zuckerberg, ışınlanmanın günlük hayata indirgeneceği tarih hakkında cesur açıklamalarda bulundu ve “10 sene içinde toplantılara ışınlanarak gideceksiniz” ifadesini kullandı. 

Sanal gerçekliğin gelişmesi için büyük bir pazar haline gelmesi gerekiyor

 Işınlanmanın gerçekleşebilmesi için sanal gerçekliğin gelişmesi gerektiğini ve bu yatırımın geliştiricileri cezbetmesi için 10 milyon aktif kullanıcıya sahip büyük bir Pazar haline gelmesi gerektiğini ifade eden Zuckerberg, konu hakkında düşüncelerini şu şekilde sonlandırdı. 

“Bugün sanal gerçeklikte nerede olduğumuzu düşündüğümde, deneyime girebiliyoruz. Çok iyi oyunlar ve farklı deneyimler mevcut. Ama kendi gerçekçi avatarınıza sahip olduğunuz, biriyle gerçek göz teması kurabildiğiniz, avatarınıza yansıtılan gerçek ifadelerin yer aldığı aşamaya varmayı çok istiyorum.”

Ece Plandöken

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü öğrencisi. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı