Trend

Zuckerberg, Boykot Hakkında Açıklama Yaptı

Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg, sosyal medya platformları hakkında başlatılan boykotlar hakkında açıklama yaptı. Zuckerberg, boykota destek veren reklam verenlerin temmuz ayından sonra tekrar geri döneceklerini söyledi.

Facebook bu sıralar nefret söylemi ve yanlış bilgilere izin veren bir politika izlediği için fazlasıyla eleştiri oklarının hedefi olduğunu ve boykot edildiğini biliyoruz. Facebook ve Instagram’daki birçok müşteri, bu nedenle temmuz ayında reklam vermeyeceklerini açıklamıştı. Temmuz ayında reklam vermeyeceğini açıklayan şirketler arasında PlayStation, Coca-Cola, Honda, Microsoft ve Starbuck gibi dünya genelinde tanınan büyük şirketler yer alıyor.

#StopHateForProfit etiketiyle başlatılan boykot kampanyasına birçok ünlü firma katılırken, Facebook CEO’su Zuckerberg’in bu konu hakkındaki düşünceleri ortaya çıktı. Zuckerberg, reklam verenlerin Facebook’u boykot etmesinden dolayı endişe duymadığını ve politikalarını değiştirmek gibi bir planları olmadığını ifade etti. Çarşamba günü yayınlanan The Information tarafından yayınlanan ve Zuckerberg’in çalışanlarıyla yaptığı sanal konfreransta bir konuşma metninden alındığı açıklanan ifadeye göre, yapılan boykotun Facebook’un alt çizgisine zarar verecek bir PR sorunu olduğunu açıkladı. 

Facebook, Politika ve yaklaşımlarımızı değiştirmeyeceğiz

The Information’un aktardığına göre Zuckerberg, “Gelirimizin küçük bir yüzdesi veya herhangi bir yüzdesine yönelik bir tehdit nedeniyle politikalarımızı veya yaklaşımlarımızı değiştirmeyeceğiz” diyen Zuckerberg, yaşanan boykotun Facebook’a reklam veren 8 milyon reklam verenin küçük bir kısmını oluşturduğunu ve şirketin gelirinin neredeyse tamamını kazanmaya devam ettiğini ifade etti. 

#StopHateForProfit kampanyası, Facebook’un nefret söylemleri, şiddet içerikli ve yanlış bilgileri engellemeye yönelik bir planlama yapılmadığı gerekçesiyle başlatılmıştı. Zuckerberg, insanların uyguladığı bu baskı politikasından dolayı teknik olarak tehdit edildiklerini ve şimdi geri adım atmaları durumunda teslim olacaklarını ve bu tür eylemlerle ilerleyen zamanlarda daha sık karşılaşacaklarını ifade etti. Ayrıca yaşanan bu boykotun temmuz ayından sonra biteceğini ve sonrasında reklam verenlerin Facebook ve Instagram’a tekrardan reklam vermeye başlayacaklarını söyledi. 

Etiketler

Hakan Arıcı

Bilim ve Teknoloji Meraklısı - Elektrik Elektronik Mühendisliği Öğrencisi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı